29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 14:40

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24861)

Дебитанти во потрага по своја шанса за слава

Италијанската Аталанта во Милано ја пречекува Валенсија, а Лајпциг во Лондон му гостува на Тотенхем. Аталанта е дебитант во ЛШ, а Лајпциг, пак, првпат...

Видеосудиите ги забрзале одлуките за 15 секунди

Судијата на теренот треба да го има последниот збор, а ВАР треба да се користи само за јасни и очигледни грешки, а не за...

„Даста“ се претставува со шест кратки филмови во „Котур“

Вечерва, со почеток од 20.30 часот, во кафулето „Котур“, ќе се одржи филмска вечер, во организација на центарот „Данаил Станојески“ (академијата за филм „Даста“)....

Делото на Хокни со базен продадено за 27,4 милиони евра

Делото „Сплеш“ на Дејвид Хокни, една од неговите најкарактеристични слики со базен, е продадено за 23,1 милиони фунти (27,4 милиони евра) во аукциската куќа...

Борис Трајанов и Весна Ѓиновска Илкова во „Магбет“

Националната опера и балет ја најавува изведбата на операта „Магбет“, на 21 февруари, со почеток во 20 часот. Оваа драма, можеби една од најзначајните...

Промоција на „Јас сум Цако“

Промоцијата на стихозбирката „Јас сум Цако“ од Александар Матовски-Цако ќе се одржи на 25 февруари, со почеток во 19 часот, во киното „Фросина“, во...

Гостува американската виолинистка Естер Ју

„Бајка“ е насловен концертот, кој оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи утревечер, во 20 часот. Како солистка ќе настапи исклучителната американска виолинистка Естер...

Каде исчезна солидарноста

Можеби звучи излитено, но токму солидарноста, заемното разбирање и меѓусебната помош може да го олеснат решавањето на проблемите, дури и при најтешки кризи. Штета...

Маалските јунаци кај Туфан и кај Станишиќ, 4

Приватните истории на јунаците во расказите на Туфан се одвиваат во перманентна животна напрегнатост, во која тие волно или неволно упаѓаат. Некои од нив,...

Иродовата гозба во Ерусалим и во Преспа (3)

Или танцот на Саломе со пресечената глава на Јован Крстител и на Македонците Тоа е замислата, катастрофата, колосалното убиство на племето што сеело Светлина, а...