38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:08

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24861)

ЕУ ќе испрати нова воена мисија во Либија

Министрите за надворешни работи на членките на ЕУ постигнаа согласност за испраќање нова воена мисија во Либија, чија цел ќе биде спроведување на ембаргото...

Минхен покажа дека САД и Европа живеат во различни универзуми

Двете страни не само што се разделени за клучните прашања со кои се соочува Западот (заканите од Русија, Иран, Кина) туку тие како да...

СКОПСКО – инфо

Билетот на ЈСП за едно возење во продажба Пуштен е во употреба и веќе се продава билетот за едно возење во јавниот градски превоз. Може...

Кој ја сака природата да си го собира и ѓубрето што...

Сликите со ѓубре во градот и во околината може да се видат сѐ почесто. Несовесни посетители ги загадуваат излетничките места околу Скопје. Ниту Водно...

Колку ќе влијае брегзит на колективната сигурност?

Колку излегувањето на Британија од ЕУ ќе го ослаби европскиот колективен безбедносен систем? Колку ќе има брегзит импакт од безбедносен аспект, не само во...

Македонската автокефалност на врвот на агендата на православната дипломатија

Овој пат процесот на борбата за превласт се одвива преку Ерусалимската патријаршија, која изминативе месеци се обидува, кон крајот на февруари годинава, да организира...

Одбрани каратистите што ќе атакуваат на нови медали на ЕП

Македонија речиси постојано од ЕП се враќала со медали, па убеден сум дека така ќе биде и во Баку, со што само ќе го...

ВАР и во Скопје во плејофот за пласман на ЕП

Системот ВАР би требало да биде задолжителен и на мечевите во квалификациите за СП 2022 На плејоф-натпреварот од Лигата на нациите, за пласман на Европското...

Признанија за Бајлс, Хамилтон, Меси, Новицки…

Гимнастичарката Симоне Бајлс ја освои својата трета награда за најдобра светска спортистка на годината, „лауреус“, а во машка конкуренција признанието го поделија шампионот во...

Скопските митолошки јунаци влегуваат во стрипови

Меѓу стрип-приказните од збирката „Оној свет“ на Македонското студентско етнолошко друштво, претставени на Саемот на стрипови во Белград, е и приказната на стрип-илустраторот Слободан...