-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 5:14

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24861)

Воената неутралност се брани со руски „панцир“!

Посетата на рускиот министер за одбрана и најавата за испорака на руски ракети за српската војска беа проследени со нагласено медиумско внимание, со истакнување...

Бизнис – инфо

Гасоводот од Грција ќе влезе меѓу Богородица и Стојаково Претставници на Национални енергетски ресурси, на состанок кај гевгелискиот градоначалник Сашо Поцков, презентираа дека гасоводот од...

Дали е на повидок изборна апстиненција на дијаспората

За следните избори предизвик за државата нема да биде анимирањето на луѓето во странство, бидејќи, за жал, земјава не поседува инструментариум со кој може...

Ракети на „Еуроспајк“ презентирани во Скопје

Германската компанија „Еуроспајк“ претстави четири ракетни проектили на презентацијата одржана завчера во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје. Присутните можеа да ги видат моделите „спајк...

Светски заговор, биолошко оружје, колективна „божја“ казна, еволуција…

Појавата на новиот тип коронавирус во Кина, а потоа и во другите земји, повторно го разбуди исконскиот страв на човекот од смртоносна зараза. Со...

Цените на нафтата стануваат сѐ понепредвидливи

Упатените истакнуваат дека е тешко да се предвидат движењата на цената на нафтата во иднина, бидејќи на нејзиното формирање влијаат многу фактори, како што,...

Како беше протолкувана пораката од маршот за правда

И покрај сите пораки упатени од маршот, интелектуалната јавност ваквата манифестација на барање поддршка од граѓаните од страна на некој што е на власт...

БИЛТЕН

Пронајдени марихуана и прашкеста материја Полициски службеници од СВР Тетово, ги лишиле од слобода Г.Р.(42) од селото Мала Речица,тетовско, и Д.С.(18) од Теарце, затоа што...

Меридијани

Амстердам - Во јавноста е објавен таен документ од холандската разузнавачка служба за истрагата на падот на малезискиот авион на летот „МХ17“, кој беше...

Пред да ме погубите, дајте ми пилешко

Во некои затвори, непосредно пред да бидат погубени, затворениците имаат можност за последен пат да ја вкусат храната што ја сакаат. Ним им е...