Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24860)

Кадетите загубија од Шпанија

Македонската машка кадетска ракометна репрезентација, со пораз од Шпанија со 14-21 (7-8, 4-8 и 3-5), или 5-0 во поени, според новите тест-правила (се играат...

Доделени наградите на поетската манифестација „Пехарот на св. Трифун“

Како дел од вековната традиција на одгледување на виновата лоза во Кавадарци, со години празникот Св. Трифун, грозјето и виното се неисцрпна инспирација за...

Од денеска ќе се наградува најдобриот играч на секој меч во...

Според УЕФА, со наградата ќе се вреднуваат улогата во решавачките моменти, тактичката зрелост, креативноста и инспирацијата, исклучителната вештина и фер-играта Европската фудбалска унија (УЕФА) со...

Ученици од ОУ „К. Неделковски“ и „К.Ј. Питу“ на гости кај...

Кабинетот на претседателот на нашата змеја, кој се наоѓа во вилата „Водно“, во рамките на активноста „Отворен кабинет“, деновиве го посетија ученици од ООУ...

Најефикасната ЛШ досега продолжува со повеќе дерби-средби

Ливерпул му гостува на Атлетико, на стадионот „Метрополитано“, каде што лани ја освои шестата титула првак на Европа. Дуелот Борусија - ПСЖ некои го...

Стихови за белите ѕвончиња

Кокиче Во моето родно село, нова пролет, росна трева, кокичето - ѕвонче бело, од под снегот главче крева. Едно дете таму мине, во срцето желба збрало, кокичето да го скине, тоа мило...

Од згода до згода, заграб бистра вода!

Во литературното катче „Од згода до згода, заграб бистра вода“, објавуваме песни на познатиот македонски писател Васил Мукаетов, од книгата „Поглед со двоглед“, инспирирани...

Пријавете се за учество на 14-от ликовен камп „Ванѓел Коџоман“

Детскиот ликовен центар објавува републички конкурс со пропозиции за учество и пријавување ученици од нивните ментори наставници по ликовно образование за учество на 14-от...

Молив и гума

Еден ден или една ноќ, сеедно, по успешно завршената работа, моливот Дренко и гумата Гуменка се нашле на едно место помеко и од тесто....

Ако не се грижите за другите, ни тие нема да се...

проф. д-р Кирил Темков Состојбите во животот често бараат луѓето да им посветат мисли, внимание и дејност за нивно поправање. Болестите, тешкотиите, сиромаштијата, немаштијата, страдањата,...