Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24860)

Градежни зафати во градот и околу езерото Младост

Општината Велес е во постапка за избирање најповолен изведувач за армирано бетонски коловоз на дел од улицата Богдан Прличков, над населбата Којник, како и...

„Обединети со емоции“ е олимпиското мото на Игрите во Токио

Мотото ги опфаќа визијата за Игрите и суштината на идеите и концептите што градот-домаќин сака да ги сподели со светот, ја изразува надежта дека...

Ќе се отворат три нови детски градинки

Со активностите што ги реализира општината Битола, во соработка со Министерството за труд и социјална политика, градот наскоро ќе добие три нови детски градинки....

Тодоров задоволен од тестот пред Естонија

Репрезентацијата на Македонија одигра тест-дуел со Гостивар пред мечот задутре со Естонија во Скопје, во 1. коло од квалификациите за ЕП 2021 Селекторот на македонската...

Чептеги подобри светски рекорд за дури 27 секунди

Актуелниот првак во трка на 10.000 метри, Џошуа Чептеги (23) од Уганда, го собори светскиот рекорд на пет километри улична трка за дури 27...

Сиромавиот плаќа двапати

Воспоставениот континуитетот од пет последователни предвремени парламентарни изборни циклуси, е последица на чести политички кризи, нефункционална држава и немање квалитетен политички дијалог. Изборите, сепак,...

Уникатен метод за учење што дава извонредни резултати за кратко време

Придобивките од оваа програма се огромни, бидејќи се овозможува развивање на фокусот кај децата, фотомеморијата, способноста во следење на наставата, како и подобрување на...

Претставена „Приказна за мачорот Ал“ од Трајче Кацаров

Во центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани минатата среда се одржа првата промоција на сликовницата „Приказна за мачорот Ал“ од авторот Трајче Кацаров,...

Поради коронавирусот, маратонот во Токио нема да биде масовен

Организаторите на маратонот во Токио што треба да се одржи на 1 март најавија дека поради коронавирусот ќе нема голема бројка учесници, односно ќе...

Кадетите загубија од Шпанија

Македонската машка кадетска ракометна репрезентација, со пораз од Шпанија со 14-21 (7-8, 4-8 и 3-5), или 5-0 во поени, според новите тест-правила (се играат...