Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24860)

Ирвинг Пен: Портрет за најстудените зимски денови

Погледнете ги корпулентниот истражувач на Арктикот, Питер Фројхен и неговата елегантна сопруга Дагмар, овековечени на оваа незаборавна фотографија од 1947 година. Секоја година приближно...

Домување – Навики за позитивна енергија во вашиот дом

Нашиот дом на некој начин е продолжување на тоа што сме и затоа она што го правиме секојдневно во домот може да го обликува...

Гласот на Охридско Езеро – проект што го освои светот

Балканските земји се богати со природни убавини - планини, реки, езера, кои од година на година привлекуваат сè повеќе туристи. Некои од нив се...

Фотоприказната за Јуруците на Горан Анастасовски актуелна во регионот

Сараевското радио и српскиот портал „Ноиз“ неодамна ја пренесоа впечатливата приказна за Јуруците од Македонија, која преку извонредните фотографии на нашиот колега Горан Анастасовски...

Панорама

Подгорица - Црна Гора е земја што е во состојба да одговори на тековните проблеми во најдобра демократска практика, почитувајќи го она што е...

Бран штрајкови поради социјалните реформи

Новиот закон со реформи во социјалното осигурување, кој предвидува атрактивен реципрочен систем што обезбедува посебна грижа за семејствата со повеќе деца, за младите, за...

Европски „јамб“ во најава

Сите присутни на балканската вечер(а) говореа за оптимизмот, ентузијазмот и позитивната атмосфера што се емитира од Брисел, по изборот на новата европска администрација. Ова...

Бизнис – инфо

Поскапeа бензините во земјава Регулаторната комисија за енергетика одлучи малопродажните цени на нафтените деривати во земјава да се зголемат во прoсек за 0,84 отсто. Од...

Еврото во однос на доларот е на најниско ниво во последните...

На светските пазари на валути, вредноста на доларот зајакна во текот на минатата недела, и тоа претежно во однос на еврото, благодарение на знаците...

БИЛТЕН

Уапсен поради поседување марихуана Полициски службеници од Единицата за недозволената трговија со дрога и оружје при Секторот за внатрешни работи Скопје, го привеле триесет и...