Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24859)

Собранието финишира со спринт

Изминативе денови за овие законски решенија се водеше долга дебата со партиски расправии. Дополнителна тензија предизвика и разрешувањето на министерката за труд и социјална...

Меридијани

Варшава - ЕУ не е во состојба да ја брани Европа и затоа е тука НАТО, порача генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Тој...

Знаци на рецесија во најголемата економија во Европа

Германија неодамна објави нови економски бројки, кои покажуваат стагнациски пораст од 0 отсто во последниот квартал од 2019 година. Овие бројки, заедно со друг...

Страв од прелевање на кризата од Германија врз целата ЕУ

Од Меркел се бара што побрзо да најде нова наследничка по оставката на Крамп-Каренбауер. Од партијата на Меркел сметаат дека националната политичка криза може...

Фејсбук мора да прифати државна регулација

Фејсбук мора да прифати одреден облик на државна регулација и да признае дека со својот статус на понудувач на содржини е некаде помеѓу весник...

Ризик по животот или по паричникот?

Цела зима расипан семафорот на раскрсницата на булеварот Босна и Херцеговина На раскрсницата на улицата Ќемал Сејфула со булеварот Босна и Херцеговина, пешаците секој ден...

Детектирани обиди да се измамат Македонците уште по Втората светска војна

Пишува: Блаже Миневски Настојуваат да нѐ убедат дека се најарните Македонци и дека само тие мислат за доброто на Македонија. Од името на тоа свое лажно...

Победа во необични спортови за олимписка слава

Некогаш златен медал на ЛОИ се освојувал и за триумф во нуркање во далечина, пливање со пречки, влечење со јаже, подводно пливање, скок во...

Останаа уште две слободни места во осминафиналето

Со победите во саботата во следната фаза на ЛШ се пласираа Вардар и Фленсбург, а од претходно и Барселона, Сегед, ПСЖ, Алборг, Кил, Веспрем, Монпелје...

Државата не е влог за хазардните игри на политичките партии!

Според политичките аналитичари, ваквиот пристап е калкулантско-партиски, со тесни интереси, проследен со штетно политичко пазарење и со елементи на уценување и заложништво на националните...