10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 15:34

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24859)

Стојам во дневната и истовремено на работ од светот што го...

Приказни од самоизолациjа Се разбудив уште пред зори, но не ми се стануваше. Се чувствував како оној рускиот часовник што го гледав секој ден во...

Државата во организирана битка со коронавирусот

Дали Македонија има изградено своја стратегија за дејствување во време кога владее пандемијата на коронавирусот е тема што е актуелна во домашната јавност. Од Владата...

Стравот – добар или лош сојузник во борбата со пандемијата

Веќе втора недела Македонија и официјално живее во вонредна состојба, односно со политичката мерка преземена пред сѐ поради подобро оперативно справување со пандемијата на...

Стравотен удар на економијата, но и на глобализацијата

„Спутник“ со интересен ракурс во врска со глобализацијата во светлина на корона-пандемијата Сѐ поголемиот број ограничувања во движењето што ги воведуваат земјите поради коронавирусот нанесуваат...

Биолошка војна или бумеранг на природата

Теориите за светски заговор и за ковид-19 како оружје не стивнуваат Дали новиот коронавирус, всушност, е биолошко оружје? Или, пак, вирусот се создал со една...

Хармониката ми е најверна пријателка

Станче Петковскa (70), музичарка аматерка За Станче Петковска (70), наставничка по музичко образование во пензија, третата доба навистина е златна и креативна, исполнета со дружење,...

Асколи Пичено – град со стотина кули

Држава: Италија Покраина: Марке Жители: 50.000 Асколи Пичено e град во центарот на истоимениот округ во италијанската покраина Марке, во близината на западниот брег на...

Животни – Мачките повеќе се приврзуваат од кучињата

За кучињата обично се вели дека им се полојални на луѓето отколку мачките, но истражувањето спроведено на американскиот Универзитет во Орегон вели поинаку. Научниот...

Научниците спорат дали воопшто вирусите се живи организми

Вирусите ги напаѓаат клетките и ги претвораат во свои фабрики. Но не постојат само лоши вируси. Најопасни се оние што ги напаѓаат имуните клетки....

Трепкаме по 11.500 пати на ден и гледаме милион бои

Мускулите на очите се најактивни од целото тело, а надворешните мускули, кои им помагаат да се движат, се најсилни во однос на работата што...