Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24858)

Финска ќе биде единствен производител на ураниум во Унијата

Финска е на пат да стане единствен производител на ураниум во ЕУ откако Чешка и Романија ги запреа своите производствени капацитети Финската влада неодамна ѝ...

Глобална распределба на производството на ретки метали

Скапоцените ретки земни елементи, кои се важни во производството на микрочипови, електроника и електрични мотори, до неодамна речиси ексклузивно доаѓаа од Кина. Меѓутоа во...

Еврокомесари со акции во големи корпорации

Еврокомесарот за буџет, Јоханес Хан, поседува 2.200 акции во најголемиот австриски снабдувач на електрична енергија „Вербанд АГ“, додека компанијата активно лобира кај него за...

Вербална нота од македонските граѓани

По сите досегашни примери на злоупотреба на правото, процедурите и законите, она што може да се извлече како некаков заклучок е содржано во насловот...

Изрод, кукавица, кодош, поданик

Никола Димитров вели дека Рашела Мизрахи не може да ја разбере важноста на Преспанскиот договор. Секако дека не може. Еврејка е. Зошто би требало да...

Менталните растројства низ историјата

Во последниве години честопати се сретнуваат нови публикации напишани од доктори, историчари или публицисти за суспектни ментални болести кај одамна починати историски личности. Многу...