Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24858)

Старателството на амбасадорите е генерирано од домашните политичари

Се чини дека амбасадорите веќе не ни мораат да ја понудат или дипломатски да ја пренесат политичката порака, туку домашните политичари самите, отворено или...

Македонија против Германија за квалификувана работна сила

Најголемата европска економија од први март ги отвора вратите за работници надвор од ЕУ Германија има потреба од повеќе од еден милион квалификувани работници, а...

Романија прв тест за пионерите

Двомечот со врсниците од Романија ќе биде првиот тест за пионерската ракометна селекција на Македонија (играчи родени 2004/2005 година) на турнирот во Букурешт. Тренерите...

Кадетите ја почнаа мисијата „Медитерански игри“

Со вчерашните тренинзи во салата „Автокоманда“ во Скопје почна подготовката на македонската машка кадетска репрезентација, која ќе биде дел од 17. Медитерански игри за...

Металурзите ќе ја темпираат формата во Стара Пазова

Во Стара Пазова ќе работиме на подобрување и корекција во техничко-тактичкиот дел од играта за максимално подготвени да ги дочекаме натпреварите од продолжението на...

Вардар по прва победа во Ѓорче Петров

По двомесечната пауза со мечевите од 19-то коло, денеска и утре продолжува фудбалскиот шампионат на Македонија во Првата лига. Дерби на колото е дуелот...

Олстар-викендот во чест на Коби Брајант

На дресовите на кошаркарите на двата тима ќе стојат бројките што ги носеа Џина и Коби (2 и 24), со по девет ѕвездички на...

ЕУ без Британија сака да обезбеди стратегиска автономија од САД

Еден нов финансиски инструмент требаше да ѝ донесе на ЕУ стратегиска автономија од САД, но неговото незабележливо деби покажува колку е далечна таа цел,...

Витингтон: Подготвен сум да се оствари поставената цел

Американскиот крилен центар Шејн Витингтон, кој моментно настапува за шпанскиот прволигаш Бетис, е единствениот странец со македонски пасош меѓу избраниците на селекторот Тодоров Селекторот на...

Нема брзо да видиме вакцина за коронавирусот

ИНТЕРВЈУ СО ВОДЕЧКИ ЕКСПЕРТ ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ Вакцина за коронавирусот нема да добиеме пред крајот на оваа година или за една година, а тоа би...