Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24858)

Тања Балаќ со изложбата „Просторни дистанци“ во Виена

Најновата изложба на пастели на македонската уметница Тања Балаќ, под наслов „Просторни дистанци“, ќе биде отворена на 18 февруари, во Виена, Австрија. Делата досега...

Бизнис – инфо

КОГЕЛ со значаен удел во електроенергетскиот систем Од почетокот на грејната сезона, заклучно со 31 јануари годинава, когенеративната гасна електроцентрала КОГЕЛ има произведено 14.000 мегават-часа...

Ликовна критичарка уништила скулптура на мексиканскиот уметник Габриел Рико

Мексиканската ликовна критичарка Авелина Леспер (46) ја уништила скапоцената модерна скулптура на мексиканскиот уметник Габриел Рико на реномираниот уметнички саем „Зона Мако“ во Мексико...

Панорама

Атина - Жителите на грчките острови најтешко погодени од бегалската криза во земјата протестираа во центарот на Атина против плановите на владата за изградба...

Хрватска се повлекува од мисијата во Авганистан?

На состанокот на министрите за одбрана од членките на НАТО, Хрватска доби позитивна оцена за учеството во меѓународните мисии, односно за ангажманот на хрватските...

Подготовка за големото финале

Балканска безбедносна конференција во Минхен Безбедносниот собир се одржува во време на напрегната состојба во светот, но се чини случувањата на Западен Балкан и овој...

Колку чаршии имало во Старата чаршија

Колку занаетите во тоа време биле присутни откриваат и ваквите податоци во кои се споменуваат голем број занаети чии имиња денес звучат необично и...

Југославија во семеен микрокосмос

Суада Арнаутовиќ Почитувани читатели, во претходните неколку недели имавте можност да ги видите истражувањата за мешаните бракови во Македонија што ги спроведе нашиот соработник Дејан...

Посветеноста на тимот резултира со успех на повеќе пазари во светот

Традиционално закројување на винова лоза во винарницата „Стоби“ Овој ден за нас е посебен, на овие плантажи точно пред 11 години ја почнавме нашата винска...

Ред закани, ред помирувања за собраниски фајронт

Динамични пресврти во коалициските односи, застрашувања со ново парламентарно мнозинство, условувања и уцени со свои законски проекти за поддршка на законот на старо-новите коалициски...