Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24858)

Еден од најмоќните бендови „Пласибо“ во Скопје

Светски познатите „Пласибо“ ќе ги слушнеме концертно на 25 јуни, како гости на возобновениот музички фестивал „Скопје гори 2020“, во организација на „Авалон продукција“,...

„Мераклии“ снимија кавери на познати македонски фолк-рефрени

„Љубовта нема граници“ е насловот на новата песна што неодамна ја сними оркестарот „Мераклии“, составен од четворица Македонци што живеат и работат во Швајцарија....

Се отвора музеј-галерија на Омер Калеши во Кичево

Омер Калеши е познат во светот по својот космополитски дух и заедно со неговиот благ но решителен карактер и чиста душа, станува единствен како...

Нега и убавина – Протеинска храна за раст на косата

Според зборовите на нутриционистката Ро Хунтрис, постои широк спектар на природни намирници што содржат одредени витамини и минерали што влијаат на растот на косата....

Васил Хаџиманов ја доби светската награда за најдобар џез-пијанист

Васил Хаџиманов ја освои светската награда за најдобар џез-пијанист на електрично пијано на 41-то издание на Годишните награди на џез-радиостаници. Исто така, во категоријата...

Возбудливото „Ана Кап трио“ во Камерната сала на Филхармонија

Неконевенционалниот музички состав од Франција „Ана Кап трио“ вечерва, во 20 часот, во Камерната сала на Филхармонијата, премиерно пред македонската публика ќе го претстави...

НАСА бара астронаути за пат на Месечината

Многумина во светот, и деца и возрасни, сонуваат да отпатуваат еден ден во вселената. Речиси половина век луѓето не успеаја да стапнат повторно на...

Трибина „Жената во македонскиот филм“

Како дел од програмата на „Златна рамка 2020“, в недела, со почеток во 11.30 часот, во киното „Фросина“ ќе се одржи трибина, насловена „Жената...

Нема само еден „виновник“ за распродажбата на културата

Промоција на зборникот на трудови „Културата на распродажба: консумеризмот и комерцијализацијата на културните продукти“ ќе се одржи на 20 февруари, во 12 часот, во...

Пројковски ја поставува „Дервишот и смртта“ во Бања Лука

Дејан Пројковски во регионот е познат по тоа што работел големи спектакли, како што се „Ана Каренина“ во Нови Сад и „Браќа Карамазови“ во...