Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24857)

Би-би-си ќе ја следи климатската борба на Грета Тунберг во ТВ-серија

Би-би-си ги објави плановите за телевизиска документарна серија што ќе ја следи младата климатска активистка Грета Тунберг. Одделот за наука на Би-би-си соопшти дека...

Џон Траволта и Џенифер Лопез меѓу номинираните за „златна малина“

„Златна малина“ е признание што холивудските глумци, режисери и продуценти не сакаат да го заслужат. Всушност, ова е своевиден „оскар“ за најлоши остварувања изминатата...

Името на Лук Пери изоставено на доделувањето на „оскарите“

Голем број љубители на филмот што го следеа неодамнешното доделување на „оскарите“ реагираа поради тоа што глумецот Лук Пери беше изоставен од годинашната почест...

Бруно Марс ќе глуми во мјузикл на „Дизни“

Бруно Марс (34) најверојатно склучил договор наскоро да глуми и продуцира мјузикл под палката на студиото „Дизни“. Според таблоидот „Дедлајн“, сè уште не се откриваат...

Бизарни закони и правила во некои држави

Законите и правилата насекаде низ светот се различни, а понекогаш тие се чудни и бизарни. Честопати таквите закони и правила можат да ги доведат...

Бред Пит по 30 години конечно доби „оскар“ за глума!

Првата главна улога Пит ја добива во 1988 година во југословенскиот филм „Темната страна на сонцето“, каде што глуми син на Милена Дравиќ. За...

Медицински совет – Вежбањето е корисно за мозочните клетки

Според неодамнешно истражување, физичката активност помага во одржувањето на сивата материја на мозокот, која е поврзана со различни вештини и со способноста за размислување....

Ексклузивен концерт на италијанските „прсти“

Агенцијата „МГ мјузик менаџмент“ најавува ексклузивен концерт на „40 Фингерс“, квартет акустични гитари во кои членуваат италијанските гитаристи Матео Бренчи, Емануеле Графити, Андреа Витори...

Проверете го квалитетот на лебот како вистински пекар

И ако не работите во пекарница, може да научите како да го проверите квалитетот на лебот како вистински пекар. Со овој водич, ќе ги...

Меган е бомба за кралското семејство

Астрологот на кралското семејство Деби Френк, ги откри своите предвидувања за војводата и војвотката од Сасекс, кога тие и официјално се повлекоа од кралското...