Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24856)

Германска донација – машина за чистење канализација

Општината Делчево доби донација од германската амбасада машина за одзатнување и чистење канализација, вредна седум и пол илјади евра. Јавното комунално претпријатие на оваа...

Македонија е две децении пред Британија?

ПОПИСОТ ОД ЕДЕН ПОИНАКОВ АГОЛ Британија објави дека размислува да го укине пописот на населението по 2021 година, кој континуирано го спроведува речиси два века....

Сандерс и Бутиџиџ се издвојуваат во трката кај демократите

Резултатите од Њу Хемпшир, исто како и од Ајова, нудат добар увид во динамиката на претстојната предизборна трка, пренесува Би-би-си Сенаторот Берни Сандерс оствари тесна...

Инфраструктурни зафати во селата Мачево и Русиново

Општината Берово ќе гради улица во селото Мачево и ќе го поправа патот за селото Русиново. Веќе е објавена постапка за доделување договор за...

Дедо Цане со 101 година е најстариот жител од општината

Најстар жител во општината Чешиново-Облешево е дедо Цане од селото Бурилчево. Дедо Цане во саботата, на 8 февруари, наполни 101 година. По тој роденденски...

Нови табли и училиштен инвентар во ОСУ „Свети Климент Охридски“

Општинското средно училиште „Свети Климент Охридски“ деновиве доби нов училиштен инвентар. Во сите училници, старите зелени табли за пишување се заменети со нови училишни,...

Камен-темелник на нов затворен базен во Кичево

Кичево ќе добие нов затворен базен во кругот на училиштето „Санде Штерјоски“ и детската градинка „Ластовички“. Во присуство на министерот за економија Крешник Бектеши,...

Коронавирусот ги врати сеќавањата на вариола вера

Последната епидемија на големи сипаници или вариола вера во светот избувна токму на просторот на некогашната Југославија, во март 1972 година. Инфекцијата однела 40...

Зошто Ердоган е најпопуларен во Македонија

Меѓу светските лидери, македонските граѓани имаат најголеми симпатии кон турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, по кого следуваат германската канцеларка Ангела Меркел, рускиот претседател Владимир Путин,...

Се најавува иновативно и еколошко ЕП 2020

УЕФА вети дека ќе засади 50.000 дрвца во секоја од 12-те земји-домаќини за да ги неутрализира штетните емисии на гасови, планиран е бесплатен јавен...