Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24856)

Предупредување за енергетската неефикасност

Европската комисија ѝ испратила службено предупредување на Хрватска, со кое ја повикува да ги исполни своите обврски за исполнување на целите за зголемување на...

Огненото оружје е балканска амајлија

Нелегалното оружје од балканските земји е лесно достапно до криминалните и терористички групи, но и до лицата што ја преземаат правдата во свои раце....

Бизнис – инфо

„Рајанер“ годинава планира дури 45 линии за Хрватска Водечкиот нискотарифен авиопревозник, ирската компанија „Рајанер“, би требало во 2020 година да има дури 45 линии за...

Прекувремената работа не е добра за здравјето

Многу работници сметаат дека околината ќе ги доживее како недоволно посветени ако први го напуштат работното место. Според многу истражувања, апсолутно нема полза од...

Да ја прифатиме моќта на Европа

Европејците мора да се справуваат со светот каков што е, а не каков што сакаат да биде. Тоа значи повторно да го научат јазикот...

Tехничката влада во технички нокаут

Премиерот на техничката влада, Оливер Спасовски, поднесе предлог до Собранието за разрешување на министерката за труд и социјална политика од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи,...

Интернет-aлатките катализатор во туризмот

Дури 26 проценти од граѓаните на Македонија лани резервирале сместување преку интернет, што, според податоците на „Евростат“ го надминува просекот во ЕУ Расте бројот на...

Што има ЕУ да му понуди на светот?

Светот се соочува со многу предизвици, како ривалството меѓу Кина и САД, брзите технолошки промени, стареењето на населението, влошувањето на економската нееднаквост и на...

Нема кантар за македонското ѓубре

ИСТРАЖУВАЊЕ: КОЈА ЗЕМЈА КОЛКУ ОТПАД ГЕНЕРИРА Во истражувањето не е опфатена нашата држава, која, според екологистите, создава големи количества отпад по жител. Дополнителен проблем е...

Меридијани

Триполи - Либиската државна нафтена компанија (НОК) соопшти дека прекинот на извозот на нафта во оваа земја, поради затворањето на нафтените полиња и пристаништа,...