15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 17:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24856)

Повторно ќе одекнат серенадите во Дебар Маало

Македонското здружение за култура, обичаи и традиции „Гороцвет“ денеска и утре ги организира 18. „Дебармаалски серенади“, посветени на виното и љубовта, по повод Свети...

Давор Јордановски во Торонто го промовира новиот албум

На канадската промоција на „Dix Nocturnes Pourpres“ присуствуваа и негови колеги музичари од САД, Романија и од Македонија Македонскиот музичар Давор Јордановски, кој веќе петнаесетина...

Техно – „Гугл“ повторно изработува апликација за допишување

Новата платформа за разменување пораки ќе ги обедини сите функции што ги имаат Хенгаутс мит, Хенгаутс чет и Гугл драјв. Според извештаите што се појавија...

Публиката со заштитни маски на концертот на Симон Трпчески

Музичкиот проект „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите ја има својата азиска премиера на серијата од три концерти во Јужна Кореја, информира „КултурОп“. - Приемот...

Гледаноста на „оскарите“ во САД паднала на најниско ниво

Гледаноста на преносот на 92-та церемонија за доделување на „оскарите“ годинава паднала на најниско ниво од нејзиното организирање, и драстично е намалена во однос...

Ромео и Јулија со среќен крај (или сепак не)

Во 1935 година, композиторот Сергеј Прокофјев (1891-1953) добил понуда што не се одбива - по 17 години живеење во странство, да се врати во...

Правилата на математиката не важат во литературата

Експертите сметаат дека маркетингот на голема врата се провлекува и во светот на книжевноста, па за најдобро многу често се смета она што е...

Книга и изложба за сценографот Живојин Трајановиќ

Националната опера и балет, во соработка со Дирекцијата за култура и уметност, организира промоција на книгата „Сценографското дело на Живојин Трајановиќ“ од Владимир Величковски,...

Промоција на вториот број на „Големото стакло“

Вториот број на списанието за современа уметност, култура и теорија „Големото стакло“ на Музејот на современата уметност - Скопје ќе биде промовиран вечерва, во...

Панорама

Приштина - Премиерот на Косово, Албин Курти, и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во март ќе се сретнат во Берлин и во Брисел. Ова...