19.8 C
Skopje
21.6.2021 - 0:24

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24854)

Зимскиот центар Појана – рај за скијачите

Држава: Романија Надморска височина: од 1.050 до 1.800 метри Патеки за скијање: во должина до 24 километри Како едно од најдобрите скијалишта во Романија, Појана има над...

Околу 71 отсто од жените се незадоволни од големината на градите

Новото глобално истражување открива дека мнозинството жени не се задоволни од големината на своите гради, откритие што може да има важни последици врз јавното...

Луѓето што доцнат се поуспешни во животот

Ако некои луѓе секогаш доцнат, тоа не мора да значи дека не ве почитуваат. Психолозите тврдат дека постојат два вида луѓе. Првиот вид луѓе...

Домување – Обичните палети можат да го променат вашиот дом

Купувањето нов мебел за многумина е скапо, но и луксуз. Поради тоа се бараат нови и поевтини варијанти за да се избегнат трошоците. Со...

Горди и без статуетката!

Јужнокорејската трагикомедија „Паразит“ е голем победник на 92-то издание на американските филмски награди „оскар“, Хоакин Феникс во машка и Рене Зелвегер во женска конкуренција...

Панорама

Загреб - Хрватска до 2023 година нема можност да набави нови борбени авиони, а прашање е дали ќе може да купи и половни летала,...

Средношколците протестираа за бесплатно образование

Подобри услови и образование за сите, но и бесплатно образование за сите, да не се спроведе изгласаниот закон за изедначување на дипломите од приватните...

Опозицијата бара дијалог со власта со посредство на ЕУ

Европската Унија да биде вклучена во дијалогот, побара Дритан Абазовиќ, лидер на црногорското граѓанско движење УРА, како одговор на премиерот Душко Марковиќ, кој испрати...

Корупцијата ги разјадува државите од Балканот

Најголема грижа за идната транзиција и за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ, претставува податокот, според кој, 70 отсто од жителите на Западен Балкан...

Бизнис – инфо

Црна Гора меѓу земјите со највисок туристички раст Црна Гора се наоѓа на високото петто место на листата на најбрзорастечки туристички дестинации во светот во...