Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24853)

Имотен спор причина за масакрот на Тајланд?

Тајландските власти соопштија дека веројатен мотив за крвавиот напад бил некаков спорен договор за земјиште, поради кој напаѓачот се чувствувал измамено. Во масакрот во...

Брегзит е лоша вест за американската надворешна одбранбена политика

Британската долгорочна одбранбена стратегија исто така мора да се справи и со сомнежите за иднината на НАТО, кои беа разгорени од очигледниот скептицизам на...

СКОПСКО – инфо

Општината Аеродром ќе дава по 8.000 денари за секое новороденче Општината Аеродром од оваа година ќе исплаќа по 8.000 денари за секое новороденче, наместо досегашната...

Карпош со екомеморандум до поздрава животна средина

Претставници од десетте основни училишта на територијата на општината Карпош склучија меморандум за соработка со правното лице за постапување со отпад од пакување „Пакомак“...

Продажба на автомобили на паркинг пред зграда

Низ градот се забележува појава кога на паркинзи пред станбени згради на диво се продаваат половни возила, со што се узурпира просторот за паркирање...

Која формула ќе ја катапултира државата во орбитата на просперитетни нации

Професори по економија препорачуваат партиите здраво да се зафатат со проучување на Кластерот бр. 3 од новата методологија за проширување на ЕУ и тоа...

Зошто топло-ладен однос со гостите и со туризмот

Туристичките работници потврдуваат дека има поголема посетеност на туристи од година на година, но сметаат дека државата треба повеќе да се заложи во популаризирањето...

Дуплантис со нов светски рекорд во скок со стап

Европскиот шампион, Швеѓанецот Арманд Дуплантис (20) постави нов светски рекорд во дисциплината скок со стап, прескокнувајќи 6,17 метри во вториот обид на митингот во...

Бронзи за каратистите Костов и Ацковски на ЕП во Будимпешта

Костов ја продолжи низата на освоени медали по среброто на ЕП 2019 во Данска и среброто на СП 2019 во Чиле, но тогаш како...

Саеверас со 15 одбрани го однесе Алборг на прагот од осминафиналето

Со поразот дома од Фленсбург (25-26), во продолжението од натпреварувањето во ракометната Лига на шампионите (ЛШ), хрватскиот шампион Загреб остана на последната позиција на...