Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24853)

Бизнис – инфо

Дуплирана продажбата на електрични автомобили во ЕУ Минатата година во Европската Унија се продадени повеќе од 290 илјади електрични возила, речиси двојно повеќе од 2018...

Шкотска до крајот на годината ќе има 100 отсто енергија од...

Целта на Шкотска е до крајот на 2020 година потребите од електрична енергија за населението и за индустријата целосно да се задоволуваат исклучиво од...

Пресушија селските извори во кичевско-бродскиот регион

Иако се очекуваше последните дождови да ја подобрат состојбата, водата само делумно се поврати, но постои опасност изворите повторно да пресушат Поради сушите карактеристични во...

Организацијата „Цивил“ ги осудува појавите на детски борби

Невладината организација „Цивил“ најостро ја осудува појавата на организирање борби меѓу малолетници во скопски Капиштец. Особено загрижува фактот што не се работи за еден...

Родителската љубов и контролата на интернет како превенција

Зошто децата се самоповредуваат и се однесуваат деструктивно? Дали причина за тоа се единствено современата доба и емоционалната бездна што се создава кај најмладите...

Бројот на бездомници постојано расте

Според неофицијални податоци, само на територијата на Скопје има над 300 бездомници, а точната бројка тешко не може да се утврди бидејќи многумина од...

Меридијани

Париз - Околу 64 отсто од Французите сметаат дека претседателот Емануел Макрон е „лош претседател“, покажуваат резултатите од анкетата на Одокс. Според анкетата, 32...

ОН: Загрижувачко ниво на сиромаштија во Шпанија

Експертите на Обединетите нации ја критикуваа Шпанија поради економската политика што ги игнорира сиромашните, а ги фаворизира богатите во земјата. Специјалниот известувач на ОН задолжен...

Западните земји поделени за забраната за „Хуавеи“

Земјите што ги забранија производите од кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеи“ сочинуваат повеќе од една третина од светскиот БДП. До крајот на 2019 година, Австралија,...

Ердоган: Турција нема да дозволи „договорот на векот“ да го загрози...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди дека Турција нема да дозволи мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп, познат како договор на векот, да...