14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 17:24

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24851)

Харисон Форд ќe глуми во „Индијана Џoнс 5“

И покрај неодамнешните тврдења дека главниот лик ќе биде жена, Индијана Џоан, продуцентот Кетлин Кенеди потврди дека Харисон Форд се враќа и дека новиот...

Почина најдолговечниот холивудски актер Кирк Даглас

Една од последните актерски ѕвезди од златната доба на Холивуд, Кирк Даглас, почина на 103-годишна возраст. Информацијата за смртта на Даглас за списанието „Пипл“...

Безвремената Катрин Денев како Клер Дарлинг

Францускиот филм „Клер Дарлинг“, во режија на Џули Бертучели, е на редовниот репертоар на домашните кина. Првиот ден од летото Клер Дарлинг се буди убедена...

Сандра Туфеска со своите цртежи победи на „Ново име“

Прв учесник во првиот циклус на проектот „Ново име“, кој во целост е поддржуван од компанијата „ХТЛ Македонија“, а осмислен како поттик за младите...

Медицински совети – Камилицата ја ублажува несоницата и го јакне имунитетот

Tерапевтските својства на камилицата ги користеле и древните цивилизации, а еден од најчестите начини за консумирање е преку пиење чај, чие повеќекратно позитивно дејство...

Mразот е „жив“ медиум што бара постојано приспособување

При планирањето на едно искачување на мраз, мора да се внимава на опасноста од лавини и на температурните амплитуди при формирањето на мразот Качувањето на...

Филмови што ја предвидоа пандемијата на коронавирусот

По сѐ изгледа, „Зараза“ е најприближен до актуелните настани, со оглед на тоа дека холивудските вeрзии на глобалната пандемија често одат во фантастични насоки,...

Јосипа Лисац наградена со „порин“ за животно дело

Балканската музичката дива Јосипа Лисац е добитничка со наградата „порин“ за животно дело, која ќе ѝ биде врачена на скорешното свечено доделување во Риека,...

На јубилејниот „Егзит“ доаѓа Марки Рамон

Меѓу учесниците на јубилејниот 20-ти светски музички фестивал „Егзит“, кој ќе се одржи од 2 до 9 јули на тврдината Петроварадин во Нови Сад,...

Како би изгледала Земјата без океаните?

Океаните покриваат најголем дел од површината на Земјата, вклучувајќи ги нејзиниот најдолг планински венец и античките патеки што во минатото ги поминувале луѓето од...