11.8 C
Skopje
24.9.2021 - 23:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24850)

Приклучувањето на гас ќе биде десет пати поевтино од сегашното

Бајрам Реџепи, директор на Национални енергетски ресурси (НЕР) Гасот се смета за еден од најчистите енергенти, кој не ја загадува животната средина, и иако на...

Каде е светот да ги поддржи Палестинците?

Мировниот план на Трамп за Израелците и Палестинците не содржи ниту една од состојките за решавање на конфликтите што вклучуваат зборување и слушање, почитување...

Лажниот мировен план на Трамп за Блискиот Исток

Тоа што го објави администрацијата на Трамп не е храбар план за траен мир меѓу Израелците и Палестинците, туку бесрамен обид за прекршување на...

Како политичките партии ја оценуваат новата методологија

Како гледаат политичките партии во Македонија на новата методологија на ЕУ, што значи таа за државата и за граѓаните во иднина и дали ќе...

Жетвите во Африка и Азија загрозени од наезда на скакулци

Додека скакулците што се во огромен број се шират во одредени делови на Кенија, што се смета за една од најголемите наезди на инсекти...

Меридијани

Вашингтон - Демократите во Ајова сè уште не ги пребројале сите гласови, но врз основа на податоците од 71 отсто од гласачките места, во...

Што е точно, а што не во говорот на Трамп

Првичната проверка на познатата телевизија Ен-би-си покажува дека шефот на Белата куќа во својот обраќање пред Конгресот отворено ги мешал фактите со лагите Познатата американската...

Се реконструира водоводната мрежа во Палчиште

Екипи на ЈП „Шарри“ деновиве ја санираат водоводната линија во селото Палчиште. Како дел од овој проект се санира оштетената водоводна мрежа во ова...

Гасификација во 2021 година

Примарната гасификација во пелагонискиот регион, поточно на делот Прилеп - Битола, треба да биде завршена до крајот на годинава и, според проектот на Владата,...

Едни инвестираат, други уништуваат

За да се подобри хигиената во градот, локалната самоуправа и комуналното претпријатие од Кичево во повеќе наврати на електричните столбови, речиси во целиот град,...