Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24850)

Храна за преживување на судниот ден

Експертите сметаат дека печурките (и сите габични форми) би биле способни да растат и да се развиваат по нуклеарна војна, затоа што би се...

Техно – Гугл хром наскоро добива нова опција

Неодамна беше претставен Еџ, новиот пребарувач на „Мајкрософт“, кој претходно беше инсталиран на оперативниот систем Виндоус 10. Ова е проект на Хром, кој исто...

Роберт Патисон е најубав маж на светот

Де Силва во своето истражување ја користел формулата на златните пропорции на грчката убавина, за која уште од античко време се верува дека ја...

„Спотифај“ ги прогласи најпопуларните песни и уметници на деценијата

Дигиталниот музички сервис „Спотифај“ ги прогласи најдобрите песни и уметници во изминатава деценија, засновани врз навиките на слушање повеќе од 248 милиони глобални корисници. Канадскиот...

Во Бакингемската палата се забранети лук, школки и тестенини

Можеби мислите дека членовите на кралското семејство се разгалени и оти можат да уживаат во храната што ја сакаат. Сепак, не е баш така,...

Горна Ѓоновица – копнеж, предизвик, перспективи

Пред некоја година, планинарско-спортскиот клуб „Бистра“ од Гостивар трасира и обележи планинарска патека од Горна Ѓоновица до кичевското село Зајас, која минува низ прекрасни...

Панорама

Атина - Непознати лица фрлиле експлозивна направа во паркираниот автомобил на издавачот на грчкиот весник „Парасинио“, Никос Караманлис. Од експлозијата никој не бил повреден,...

Штетата од земјотресот околу една милијарда евра

Албанскиот министер за земјоделство, Бленди Чучи, ја објави официјалната бројка за штетата настаната од силниот земјотрес што ја погоди Албанија на 26 ноември 2019...

Темни облаци над Балканот

Студениот бран од северните делови на Европа, проследен со силни ветрови, снег, грмежи, град и дожд, го зафати балканскиот регион и предизвика проблеми во...

Бизнис – инфо

Се враќа данокот од „МојДДВ“ Почна исплатата на пари за „МојДДВ“ за периодот октомври, ноември и декември 2019 година. На 197.819 граѓани ќе им бидат...