Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24849)

Mеридијани

Брисел - Најголемата политичка групација во ЕУ, Европската народна партија (ЕПП), реши да ја продолжи суспензијата на владејачката партија во Унгарија, Фидес, на неодредено...

Кои се најопасните држави во светот?

Најопасните земји се оние од Средниот Исток, Африка и од Латинска Америка, каде што економијата генерално е неразвиена, а политичките системи се насилни Најопасните држави...

Британските новинари ја бојкотираа владата на Џонсон

Политичките новинари го бојкотираа брифингот на британската влада, откако соработник на премиерот Борис Џонсон им забрани присуство на одреден број известувачи. Конфронтацијата се случила...

Хаотичен почеток на трката за Белата куќа

Демократската партија го одложи објавувањето на резултатите од внатрепартиските избори во Ајова, поради наводни недоследности при регистрирањето на дадените гласови. По повеќе од една...

Во општината Бутел ќе се гради нова поликлиника

Во општината Бутел ќе се гради нова поликлиника, која навистина многу им недостига на граѓаните. Многумина од нив сѐ уште се лекуваат во старата...

СКОПСКО – инфо

Децата од градинките во Кисела Вода добија маски За да се заштитат од загадениот воздух, децата од предучилишните установи што се под ингеренции на општината...

Сѐ уште се чека билетот за едно возење на ЈСП

Откако ќе се воведе, билетот ќе го има на сите продажни места и во автобусите на сите линии. Од ЈСП најавуваат нова апликација „скопска“...

Меѓународно право според волјата на посилните

Најголемите политички превирања и искушенија што интензивно ги доживеа Македонија во последниве години, во најголема мера се резултат на прекршувањето на меѓународното право, односно...

Без работници во индустријата, апсурд е скок на економијата

Каков импакт ќе има намалувањето на бројот на работниците во индустријата? Како да се дојде до поголема продуктивност на македонските работници? Со кои механизми...

Амбициозни чекори на ракометот во САД

На чело на тимот, како директор задолжен за промоција и за развој на ракометната игра во САД, е прославениот шведски ракометар Стафан Олсон, двоен...