Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24849)

Панорама

Приштина - Специјалниот претставник на претседателот на САД за дијалогот Белград - Приштина, Ричард Гренел, ја повика новата косовска влада веднаш да ги укине...

Во Љубљана изградена првата џамија

Во Љубљана е отворен првиот исламски културен центар со џамија во Словенија, а објектот е на површина од 13.000 квадратни метри. Покрај молитвениот простор,...

Каков е концептот за интеграции на владата на Курти

Политичката јавност е поделена во ставовите за изборот на Блерим Река за министер за евроинтеграции во новата косовска влада, но едно од отворените прашања...

Бизнис – инфо

„Гугл“ првпат открива колкав приход остварува „Јутјуб“ „Јутјуб“ во последните три месеца остварил приходи од огласи од речиси пет милијарди американски долари, открива „Гугл“. Информациите...

Горивата еколошки, загадувањата несогледливи

Откога пратеникот Павле Трајанов, повикувајќи се на сопствени извори, рече дека и нафтата и мазутот што се користат во земјава не се според пропишаните...

Со правото и со економијата ќе започнуваат и ќе завршуваат преговорите

Во контекст на актуелните случувања, „Дојче веле“ и „Фајненшл тајмс“, речиси симултано, вчера објавија информации дека имале ексклузивен увид на документот на ЕУ поврзан...

Таен бриселски документ најави ново мигрантско цунами

Мигрантите од камповите во Либија, Турција и во Иран би можеле да предизвикаат нова мигрантска криза на европскиот континент и да ја активираат балканската...

Министерството за правда и ВМРО-ДПМНЕ имаат спротивставени ставови за законот за...

Продолжува политичкото разногласие во однос на новиот закон за јавно обвинителство. Законот за јавно обвинителство се подготвуваше долг временски период од работна група во која...

Видливост и конкретни ефекти за граѓаните

Според најавите, новата методологија треба да биде објавена токму денеска од страна на Европската комисија (ЕК). Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние вели дека новата методологија...

БИЛТЕН

Лишени од слобода поради поседување марихуана и оружје На локалниот пат што ги поврзува тетовските села Требош и Палатица, полициски службеници на Секторот за внатрешни...