Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24849)

Тензии и театар во Конгресот

Годинашново обраќање на американскиот претседател Доналд Трамп за состојбата на нацијата беше одбележано со тензична атмосфера, проследена со многу театралности и кај демократите и...

Чарли Чаплин не личел на себе

На врвот на неговата кариера, Чарли Чаплин се пријавил во „Натпревар за сличност со Чарли Чаплин“, кој бил одржан во Сан Франциско. Меѓутоа, тој...

Позицијата на коњичката статуа ни кажува како умрел нејзиниот јавач

Статуите со воини на коњи ни кажуваат за смртта на нивните јавачи. Доколку предните две нозе на коњот се кренати нагоре, личноста загинала во...

Европејците се потомци на неандерталците

Неандерталците исчезнале пред околу 28.000 години, а фосилните докази покажуваат дека последното место што го населувале било Гибралтар, на Пиринејскиот Полуостров. Наодите, исто така,...

Викинзите не биле варварски народ

Широко е распространето верувањето дека викинзите носеле шлемови со рогови, меѓутоа тоа е далеку од вистината. Овој детаљ, најверојатно, потекнува во текстовите и сликите...

Наши музичари свиреле на Матка, Водно, Кокино и во Врело

Велат за музиката нема нација, раса, полова различност, старосни граници, едноставно таа допира до сите луѓе што го разбираат нејзиниот универзален јазик. Исто така,...

Здрава храна – Викенд-програма за детоксикација

Чувствувате замор и недостиг од енергија, имате подочници што не можете да ги скриете ниту со најдобра шминка, а кожата ви е сува? Ова...

Наоми со раскошен шешир во новата кампања на Вествуд

Во новата кампања на модната дизајнерка Вивиен Вествуд, 49-годишната Наоми Кембел, не носи ништо освен шешир и изгледа спектакуларно. Иако дизајнерката и манекенката соработуваат...

Руската министерка за култура мрази изложби, балет и опери

Министерката за култура во новата руска влада, Олга Љубимова, предизвика низа негодувања во јавноста по нејзиното поставување на функцијата. Причината за тоа се нејзините стари...

Антиподот на Скопје е во Тихи Океан

На антиподната карта на светот побаравме кој е антиподот на нашиот главен град Скопје. Се покажа дека доколку копате дупка од Скопје, ќе излезете...