Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24848)

Постојано брзаме, а никаде не стигнуваме

Време на брзање, отуѓеност, хроничен недостиг од време за нас и за другите - е сликата што можеби најдобро ја отсликува сегашноста во која...

Номинацијата на Полански за францускиот „оскар“ ја разбранува јавноста

Филмскиот режисер Роман Полански, кој во 1997 година беше осуден за силување малолетничка во САД, по веста дека е меѓу потенцијалните добитници на наградата...

Домување – Интересни трикови за поубав ходник

Ходникот е просторија што на некој начин нè запознава со секој простор за живеење, а бидејќи се наоѓа на влезот на нашиот дом, многу...

Најстариот материјал на Земјата пронајден во метеорит

Научниците го открија најстариот познат цврст материјал на Земјата во метеоритот што падна во Австралија во 1960-тите години. Малите ситни честички од ѕвездена прашина...

Змејовиот триаголник е посмртоносен од Бермудскиот

Ѓаволско Море, кое се нарекува и Змејов триаголник, е дел од Тихи Океан, познат по многубројни мистерии, а многумина го сметаат за посмртоносен од...

Панорама

Приштина - Новата влада на Косово, предводена од лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, ќе има 15 министерства и двајца вицепремиери. Албин Курти во воведното...

Работно ангажирање на 170.000 неактивни млади лица

Во рок од два месеца, бугарската влада ќе понуди систем за стекнување вештини и вклучување на пазарот на трудот на 170.000 лица, на возраст...

Опозицијата влезе во неизвесната операција „бојкот“

Клучната дилема е како ќе се постави меѓународната заедница во однос на признавањето на изборните резултатите во Србија, ако се има предвид искуството со...

Бизнис – инфо

Цените на нафтата паѓаат четврта недела едноподруго Цените на нафтата на светските берзи паднаа минатата недела за повеќе од четири отсто, како последица од стравувањата...

Исчезнува Преспанско Езеро

Зимите без снег, недостигот од дожд во текот на пролетта и есента и високите летни температури последниве десетина години значително ги намалија водотеците, поради...