Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24846)

Супербоул ќе се гледа во 180 земји во светот

Во Мајами, на стадионот „Хард рок“, чиј капацитет е 65.000 гледачи, во ноќта меѓу недела и понеделник по средноевропско време, во 54-от Супербоул, финале...

Еурофарм и Нексе го отвораат осминафиналето во Регионалната лига

Со денешниот дуел (15 ч. - пренос на МТВ), помеѓу хрватскиот вицепрвак Нексе и македонскиот вицепрвак Еурофарм Пелистер, ќе започне осминафиналната фаза во ракометната...

Меси прв до 500 победи со Барселона во Шпанија

Аргентинецот Лионел Меси (32) стана првиот играч во историјата на шпанскиот фудбал што забележал 500 победи. Тоа се случи на мечот Барселона - Леганес...

Воената индустрија меѓу најголемите загадувачи во светот

ЕУ усвои зелен договор за трансформација на Европа во зелен континент, но ги изостави најголемите загадувачи, воената индустрија и вооружените сили Секој нов извештај на Стокхолмскиот...

Кој си игра со македонскиот спорт?

Спонзорствата се еден посебен однос, постапка на човекољубив однос кон другите, љубов и пожртвуваност, ставање на туѓиот интерес пред другиот. Тие треба да придонесат...

Русија стана клучен играч на Блискиот Исток

Москва ја зграпчи можноста да го врати влијанието на Блискиот Исток и тоа да го искористи како адут за остварување на своите политики во...

Азија ја предводи безготовинската револуција

Њујорк неодамна им забрани на продавниците да одбиваат плаќање во готовина. Градскиот совет гласаше за да ги ограничи „ексцесите на дигиталната економија“. Со одлуката...

Ледена земја

Во однос на владеењето на правото и правната држава, Македонија како да стои замрзната во времето. Уште некој да се сети, па да сними...