Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24846)

„Гоцева мисла“ за Зафир Хаџиманов, Вања Ангелова и Миле Топуз

Меѓународната награда „Гоцева мисла“ годинава им се доделува на Зафир Хаџиманов (Македонија - Србија), Вања Ангелова (Бугарија) и Миле Топуз (Македонија). Зафир Хаџиманов е...

МНТ навршува 75 години од основањето

Имајќи ја зад себе традицијата на патувачките и општинските театри и театрите на други јазици, во Македонија во средината на 1940-тите години почнуваат да...

Панорама

Белград - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по разговорот со високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, изјави дека до пред неколку дена имале шанса...

Курти побара седница за избор на новата влада

Претседателството на косовското собрание одлучи пленарната седница на која ќе се гласа за составот на новата влада на Косово да се одржи в понеделник,...

Судот на ЕУ го прифати приговорот од Хрватска за границата

Судот на Европската Унија во Луксембург вчера се прогласи за ненадлежен во однос на словенечката тужба против Хрватска поради наводно повредување на европското право,...

Нема етнички клуч за промена на Дејтон

Опстојувањето на дејтонскиот устав денес се доведува во прашање од повеќе причини, а една се однесува и на нееднаквоста на сите граѓани да бидат...

Моите средби со Славко Јаневски

Секогаш беше луциден, духовит, со свој специфичен, неконвенционален агол на гледање на нештата. Имавте впечаток дека тој стои над секоја ситуација и дека духовно...

Бизнис-инфо

Дигиталните валути ќе станат вообичаени за две години Креирањето нова дигитална валута би можело да ги поедностави електронското плаќање и приватноста на луѓето што плаќаат...

Еврејскиот имот стана имот на грчките фашисти!

Седумдесет и петгодишнината од затворањето на Аушвиц како повод: Како е извршен геноцидот врз Евреите во Солун (2) Пишува: Блаже Миневски Според истражувањето на проф. д-р...

СЗО стравува дека послабите здравствени системи не се имуни на коронавирусот

Од Министерството за здравство уверуваат дека се подготвени да се справат со заканата откога Светската здравствена организација изрази загриженост дека вирусот лесно може да...