Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24846)

„Ласт експедишн“ – круна на годинашниот „Земјотрес“

Младинскиот културен центар во Скопје вечерва ќе го затресе осмото издание на фестивалот „Земјотрес“. Меѓу учесниците се групите: „Барум барум“, „Коспиранси“, „Калчр дивелопмент“, „Дактили“,...

Нега и убавина – Трикови против брчки на холивудските козметичарки

Прикријте ги првите знаци на стареењето со помош на советите на козметичарите и шминкерите што се грижат за изгледот на најголемите светски ѕвезди како:...

Набавено ново пијанино по стандарди за настава

По 16 години, ОМУ „Ордан Михајлоски-Оцка“ од Прилеп набави ново пијанино. Како што посочува Славица Конеска-Темелкоска, директорка на училиштето, се работи за пијанино од...

Нумерологија

Сабота 1.2.2020=7 Неутрален ден Може да се каже дека денеска е еден вид природно продолжение на вчерашниот ден, па добро би било да продолжите онаму каде...

Анимираните филмови на „Студио Гибли“ од денеска на Нетфликс

Љубителите на анимираниот филм низ целиот свет конечно ќе добијат можност да ги погледнат филмовите на „Студио Гибли“ и на најголемиот стриминг сервис Нетфликс....

Прва аптека во светот што против болки издава – песни!

Во малиот британски град Шопшир, поетесата Дебора Алма одлучила да ја отвори првата поетска аптека, бидејќи верува дека во случај на душевни проблеми ниеден...

„Берлинале“ ја укина наградата именувана по првиот директор нацист!

Берлинскиот филмски фестивал објави дека повеќе нема да постои наградата „сребрена мечка Алфред Бауер“, именувана по првиот директор на фестивалот по основањето, откако неделава...

Не смее музеите да бидат загрозени од финансиски или политички интереси

Меѓународниот совет на музеите (ИКОМ) деновиве соопшти дека високиот степен на професионален и институционален интегритет и автономија на музеите не смее да биде загрозен...

Дело од композиторот Михаило Трендафиловски во Брисел

На 4 февруари оваа година, во реномираната сала „Флаже“ во Брисел, ќе се одржи камерен концерт во рамките на проектот „Европски оркестар на современи...

Збогум за миленикот на њујоршката ликовна сцена

Сликарот Џејсон Полан, најпознат по обидот да наслика портрет на секој жител на Њујорк, плоден автор и миленик на ликовната сцена во Њујорк, почина...