Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24844)

Коронавирусот е болест на кинеската автократија

Кога кинеските лидери конечно ќе прогласат победа против епидемијата на новиот и смртоносен коронавирус, тие несомнено ќе му ги припишат заслугите на раководството на...

Препораки за заштита од коронавирусот

Досега во Македонија не се забележани сомнителни случаи на коронавирусот. Граѓаните треба да бидат спокојни, системот за превенција од овој вирус целосно функционира. Ова...

Меридијани

Њу Делхи - Индискиот премиер Нарендра Моди предупреди дека Индија веќе е во состојба да го уништи Пакистан за помалку од 10 дена во...

Во иранскиот ракетен напад 50 американски војници добиле повреди на мозокот

Пентагон го ревидира на 50, бројот на американските војници кај кои се дијагностицирани трауматични повреди на мозокот (ТБИ), по нападот од Иран на 7...

Поделени реакции за планот на Трамп за Блискиот Исток

Обединетите нации соопштија дека остануваат посветени на решението за две држави, засновано врз границите што постоеја пред војната во 1967 година, кога Израел ги...

Проект за реконструкција на улици

Општината Крушево аплицира до Светска банка за реконструкција на три од поголемите улици во градот Крушево и се очекува овој проект да почне со...

Потпишан договор за соработка со Гнилане

Во општината Куманово на работна средба гостуваше делегација од општината Гнилане, а целта на посетата беше потпишување договори во рамките на програмата за прекугранична...

Ќе се гради пристапен пат до манастирот „Свети Јоаким Осоговски“

Проект за реконструкција на патната инфраструктура за пристапен пат до манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ во селото Варовиште и проект за изградба на потпорни карпи...

До 10 февруари се доставуваат мостри за избор на најдобри вина...

И оваа година, во рамките на одбележувањето на празникот на лозарите и винарите Свети Трифун ќе се одржи натпревар во дегустација на вина и...

Се обновува патната инфраструктура

Како и претходните неколку години, и годинава во Кичево со несмален интензитет ќе продолжи инфраструктурниот бум. Така, и оваа година продолжува изградбата на патиштата...