9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 5:28

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24843)

Највисоката брачна двојка во светот

Највисоката брачна двојка во светот ја сочинуваат Ана Хаининг Свон од Нова Шкотска, Канада, која била висока 2,41 метар и Мартин ван Бурен Бејтс...

Јапонскиот напад врз Лос Анџелес

За време на Втората светска војна, во 1942 година, армијата на САД испукала 1.400 противвоздушни проектили во Лос Анџелес, верувајќи дека јапонски авиони извршиле...

На Марс се бара совршената локација за пронаоѓање знаци на живот

Во минералите што беа откриени околу кратерот Езеро се зачувани мали фосили Во еден убав сончев ден летово, пред насобраната толпа во вселенскиот центар „Кенеди“,...

Лозано со „Мајко“ освои регионална музичка награда на МАС

Популарниот македонски пејач Влатко Лозаноски-Лозано со песната „Мајко“, на Ена и на Лазар Цветковски, ја освои наградата за најдобра поп-нумера со фолк-мотиви на второто...

Абориџините се првите луѓе што ја откриле Америка

Најстарите човечки остатоци во Америка им припаѓаат на Абориџините Во североисточниот дел на Бразил, кај Сера де Капивара, е откриена најстарата карпеста уметност во Америка....

Двојно зголемен бројот на смртните случаи од сепса

Бројот на смртни случаи од сепса е двојно поголем од она што претходно се сметаше, покажале податоците од глобалното истражување што го објави „Лансет“....

Здрава храна – Бел и шарен грав за намалување на шеќерот...

Белиот грав, кој е најпознат на нашето поднебје, е еден од најконсумираните видови грав во светот. Се консумира речиси исто колку и оризот. Храната...

Руски научници тестираа вештачка кожа

Група научници од московскиот државен универзитет „Ломоносов“, предводена од професорот Дмитриј Иванов, развиваат нов полимерен материјал што би можел во иднина да служи како...

„Болка и слава“ на Алмодовар ги собра наградите „гоја“

Филмот на шпанскиот режисер Педро Алмодовар (70), „Болка и слава“, триумфира на доделувањето на наградите „гоја“ во Малага, Шпанија, освојувајќи ги наградите на Шпанската...

Екипата на „Медена земја“ среде холивудскиот гламур

Американската филмска академија, која ги доделува престижните „оскари“, објави групна фотографија од сите номинирани за годинашните филмски награди. Меѓу стотината холивудски ѕвезди и славни...