35.8 C
Skopje
24.6.2021 - 14:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24841)

Дувњак, хрватскиот диригент на одбраната, е МВП

Одличната игра на централниот бек Домагој Дувњак на хрватската ракометна репрезентација му го донесе признанието најкорисен играч (МВП) на Европското првенство што се одигра...

Рекордите на скромниот Агуеро зборуваат сами за себе

Аргентинецот стана најефикасниот странски играч во англиската Премиер-лига, со 180 гола, и фудбалер со најмногу хет-трика во Англија, но англиските фудбалски коментатори, сумирајќи ги...

Корупцијата посилна од перцепцијата!

Силните ветувања на политичарите за разградување на корумпираната мрежа траат до изборот на новите министерски кабинети. Во сите општествени сфери завладуваат партизацијата, клиентелизмот и...

Азис Салиху – боксер со бронза од Олимпијадата во Лос Анџелес

Првите боксерски чекори Салиху ги направи во БК Скопје. Беше стандарден репрезентативец на поранешна Југославија. Покрај олимписката бронза, Салиху има два бронзени медали и...

Холокаустот и одрекувањето

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на комеморација на жртвите на холокаустот, воведен со резолуција на ОН од 2005 година. Освен оваа 75-годишнина од ослободувањето...

Дали социјалните медиуми предизвикуваат депресија

Денешниот живот не може да се замисли без новите технолошки достигнувања, а особено без интернет, компјутери, таблети, паметни телефони. Сите тие служат за информирање,...