23.8 C
Skopje
24.6.2021 - 10:07

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24841)

Колку може една техничка влада да ѝ обезбеди нормално функционирање на...

Може ли навистина да се држи темпо на реформи, на проектиран и ветен напредок и просперитет на државата и на граѓаните од страна на...

Како до шаховска титула – со тајбрејк, со нов меч или...

Ова е тешко прашање, но засега сметам дека тајбрејкот е најдоброто решение. Тајбрејкот е еден вид бонус за кандидатот за освојување на титулата, за...

Шифрин по Банско е на „двочекор“ до Хиршер

Шифрин со триумфот на спустот во Банско сега има 65 победи во Светскиот куп, две помалку од Хиршер, Вон има 82, а рекордерот Стенмарк...

Кицбил доби нов „крал“

Маер, двократниот олимписки шампион, е еден од деветтемина скијачи што победувале во спуст и во супервелеслалом во Кицбил, на легендарната и најтешка скијачка патека...

Подготовките за баражот за ЕП почнуваат во Анталија

Селекторот на репрезентацијата на Македонија, Игор Ангеловски, почнувајќи од Анталија ќе ги следи настапите и формата на стандардните, но и на потенцијални репрезентативци до...

За нецел час Холанд влезе во историјата на Бундес-лигата

Норвешкиот тинејџер на мечот против Келн (5-1) влезе во игра во 65. минута и потоа погоди двапати, слично како и на дебито против Аугсбург...

Внимавањето на деталите е најбитно за менаџерот

Клоп објаснува зашто го нема на социјалните медиуми, зашто не носи костум и за други работи (не)фудбалски работи Во специјалното интервју за „Скај спорт“, насловено...

Ливерпул е европски првак и во ферплеј?

Според новата анализа на фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС), која рангира екипи од 35 европски домашни лиги според нивниот број...

Де Брујнe е крал за асистенции во Англија

Тој е првиот фудбалер што три сезони забележува најмалку по 15 асистенции Белгиецот Кевин де Брујне од Манчестер сити испиша нова страница во историјата на...

Измени во најава: помала топка, помалку додавања во пасивна игра…?

На состанокот на претседателите на федерациите и на клубовите-учесници во елитните натпреварувања на ЕХФ, главна тема било прецизирањето на новиот систем на натпреварување во...