17.8 C
Skopje
18.6.2021 - 8:48

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24841)

Додека зимуваат, бараат место за летен одмор

Претставниците на туристичките агенции истакнуваат дека попустите што се добиваат со рана резервација се значителни, поради што сѐ поголем број граѓани се одлучуваат летувањето...

Поттик Америка да го разбие сојузништвото меѓу Русија и Кина

Актуелните геополитички раздвижувања се тема на голем број анализи во академската сфера, но и коментари во медиумите, при што честопати јавноста е сведок на...

Најголеми несреќи со соборување цивилни авиони

Пред две недели, авион на „Украина интернешнел ерлајнс“, од видот „боинг 737-800“, беше соборен непосредно по полетувањето на меѓународниот аеродром во Техеран. Во инцидентот...

Четиридневната работна недела стана реалност во Шпанија

Компанија „Софтвер Делсол“, со седиште во јужниот шпански град Хаен, воведе ново работно време во 2020 година, во обид да ја зголеми продуктивноста без...

Mеридијани

Вашингтон - Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ќе го претстави својот план за мир на Блискиот Исток пред израелските лидери да го посетат...

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 35...

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 35 лица, додека спасувачите се обидуваат да извлечат од...

Трамп го одби иранскиот предлог за преговори

Реакцијата на американскиот претседател следува по изјавата на шефот на иранската дипломатија Џавид Зариф, кој истакна дека Иран е подготвен на преговори за неговата...

СКОПСКО – инфо

Забрзана изведба на адреналинскиот парк Интензивно се работи на спортскиот адреналински парк по должината на кејот на реката Вардар, околу алпинистичката карпа. Веќе се одредува...

Монтажен паркинг не го решава паркирањето во Автокоманда

Општината Гази Баба планира да изгради монтажен паркинг на едно ниво над веќе постојниот паркинг-простор кај експозитурата на Комерцијална банка, за да обезбеди нови...

„Кучињата“ на војната прераснуваат во организирани „чопори“

Приватните безбедносни компании, кои со своите припадници се присутни онаму каде што се најголемите кризни жаришта во светот, бележат прогресивен раст. И на контата...