-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 7:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24840)

Да продолжат да се пеат песните на Тоше за да живеат

Популарната македонска пејачка Александра Јанева деновиве ќе биде македонски претставник на музичката манифестација МАС во Белград. Таа има редовни настапи со својот бенд, а...

Копаоник – балканска зимска убавица

Копаоник е голем планински масив во Србија, извонредно место не само во зимскиот период за скијање, туку и во летниот. Започнувајќи од планината Желин...

Нега и убавина – Според типот на кожата одберете ги природните...

Природните масла претставуваат маснотии што се добиваат со студено пресување на плодовите, семките или некој друг дел на билката. Можат да се користат во...

Кула што го апсорбира смогот од воздухот

Холандската компанија „Студио Рузгард“, предводена од нејзиниот основач Даан Рузгард, почна низа урбани иновации што ги спојуваат уметноста и модерната технологија за создавање урбано...

Мала книжарница со еден твит привлече клиенти од целиот свет

Книжарницата „Петерсфилд“ во Хемпшир, Велика Британија, првпат во својата 100-годишна историја немаше ниту еден купувач, сè додека не се случи тажниот пост објавен на...

Астронаути од вселената читаат приказни за добра ноќ

Благодарение на програмата „Време за приказна од вселената“, која пред неколку години ја почна непрофитната организација „Глобал спејс еџукејшн фаундејшн“, децата може да слушаат...

Ќе гледаме македонски, ирански и филмови во чест на Неда Арнериќ

Според податоците, Кинотеката на Македонија постигна рекордна посетеност и проекции изминатата година, а оттаму најавуваат дека годинава ќе се обидат да ја надминат таа...

Сламените ангелски крилја на Глигор Стефанов остануваат во Македонија

Делата од ретроспективната изложба, насловена „Грабење во просторот“, со која Стефанов по триесет години отсуство се врати дома, остануваат во сопственост на МСУ. Со...

„Врба“ на турнеја во Европа и во САД

Најгледаниот филм во Македонија, „Врба“ на Милчо Манчевски, ја продолжува фестивалската турнеја со прикажување на уште четири познати европски и светски фестивали, ФЕСТ во...

Театрите со отчет до министерот за култура

Министерот за култура Хусни Исмаили, во рамките на своите редовни активности за посета на националните установи од областа на културата, денеска ги посети Македонскиот...