24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 23:39

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24839)

Бучавата – терор од соседството во нашите домови

Од бучава што доаѓа од нашите соседи страдаме и ние, но нема некаква подетална анализа, тврдат од Регулаторната комисија за домување, каде што и...

Политичките елити и цивилната алтернатива во клинч

Багажот од негативните искуства од работата на традиционалните политички партии направи политиката сѐ повеќе да се доживува како нешто непринципиелно, опскурно, за тесни интереси,...

Пет години ништо ново во Македонија

Реномираниот магазин „Економист“ секоја година спроведува рангирање на државите според индексот на демократија анализирајќи редица параметри. Повеќе години Македонија е ставана во категоријата на...

Венјун и Горјачкина ќе играат тајбрејк за светската титула

Актуелната светска шампионка во шах, Кинезинката Ју Венјун (2.584 рејтинг-поени, рангирана на второто место во светот) и руската предизвикувачка Александра Горјачкина (2.578, рангирана на...

Лани за трансфери се потрошени рекордни 6,6 милијарди евра

Најголем трансфер е тој на Феликс (126 милиони), Бразил имал најмногу клубови вклучени во меѓународните трансфери, 306, кај нето-заработката Португалија води со 454,6 милиони...

Секој полуфиналист има адут и во статистиката

Хрватска има најдобра одбрана, Шпанија најефикасен напад и најмногу стрелци на барем 10 гола, Норвешка го има првиот стрелец и асистент, како и игра...

Во игра се и менталната сила, одбраната, самодовербата, публиката…

Во првиот дуел од полуфиналето на ЕП 2020, од 18 часот играат Норвешка - Хрватска, а од 20.30 часот е мечот Шпанија - Словенија Мирко...

На штрек поради невидливиот убиец

Доколку СЗО прогласи глобална опасност по здравјето на луѓето по појавата на новиот смртоносен вирус, познат како коронавирус, и во нашата земја може да...

Политиката, сирењето и изборите

И по триесет години самостојност, Македонците сѐ уште не се оспособени реално, без заблуди, без романтизам и носталгија да си ги согледаат своите позиции...

Лицитирање на еднаквоста: 100 отсто еднаквост за сите во Македонија

Големите политички битки на современиот свет се водени околу одредени клучни зборови, од кои еден е „еднаквоста“. Заев го знае тоа. Но не знае...