38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:25

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24839)

Жените во врвот на балканската политика

Искуството со Хрватска и со Србија дава почетни сигнали за тоа дека треба да помине долг период за да се прифати дека учеството на...

ФОН го промовираше Меѓународниот универзитетски одбор за доверба

Меѓународниот универзитетски одбор за доверба на универзитетот ФОН, составен од еминентни добитници на Нобелови награди, сегашни и поранешни министри за образование и политичари, беше...

Со што ќе се пофалиме пред високиот европски гостин

Според аналитичарите, зачестениот престој на европските челници во земјава е добра работа во однос на нашето конечно добивање датум за преговори, но, од друга...

Меридијани

Канбера - Тројца Американци загинаа кога се урна канадски авион цистерна, кој помагал во гаснење пожар во Австралија. Австралиските власти соопштија дека авионот „херкулес...

Електрификацијата на автоиндустријата ќе остави над 400.000 лица без работа

Преминувањето од бензински и од дизел-автомобили на оние со електрични мотори до 2030 година, само во Германија може да доведе до укинување на дури...

Карантин за 11-милионскиот Вухан

На само еден ден до Кинеската нова година, во седмиот град по големина во Кина е запрен сообраќајот со автобуси, а не се сообраќаат...

МВР-билтен

Пронајдена марихуана кај тројца граѓани При извршена контрола, кај тројца граѓани во Скопје била пронајдена марихуана. Кај дваесет и едногодишниот П.Ш. од Скопје, при извршен...

Најспектакуларните бегства од затвори во светот

Бегствата од затвор често се добра инспирација за филм, иако она што е прикажано на филмското платно понекогаш не соодветствува целосно со вистинската приказна...

СКОПСКО – инфо

Спортската сала во ОOУ „Тихомир Милошевски“ има ново греење Спортската сала во основното училиште „Тихомир Милошевски“ во општината Ѓорче Петров добива нов систем за загревање,...

Се реконструира патот кон месноста Три Круши

Забрзано се одвиваат градежните работи за реконструкција на патот што води во месноста Три Круши, близу селото Драчево. Во моментов се работи на негова...