31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 21:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24839)

Игор Војновски има богата колекција од „Монти Пајтон“

Заминувањето на Тери Џонс (77), еден од основачите на хумористичната група „Монти Пајтон“, која засекогаш го промени светот на комедијата кога дебитира на Би-би-си...

„Сестрата на Сигмунд Фројд“ на Смилевски во топ 10 книги...

Романот на македонскиот писател Гоце Смилевски, „Сестрата на Сигмунд Фројд“ (2011 година), кој во Србија го објави издавачката куќа „Лагуна“, се најде на листата...

Панорама

Атина - Грција за неколку месеци ќе ги затвори големите мигрантски кампови на островите во Егејско Море и ќе ги замени со центри за...

Бизнис-инфо

Низ светот лани пропатувале рекордни 1,5 милијарда туристи Во текот на 2019 година низ светот пропатувале рекордни 1,5 милијарда туристи, што е за четири отсто...

Половина од ланските инвестиции на ЕБОР биле во зелена економија

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) објави дека минатата година инвестирала 4,6 милијарди евра во проекти за транзиција кон зелена економија. Станува збор...

„Алкалоид“ со потврдени сертификати за добра производствена практика

Редовни проверки од страна на високи регулаторни авторитети се основа за стекнување и одржување на авторизациите за пласман на производите на компанијата во Европската...

Половина милијарда луѓе бараат работа соодветна на своите потреби

Резултатите од студијата покажуваат дека невработеноста на глобално ниво ќе порасне првпат речиси по една деценија Речиси половина милијарда луѓе низ целиот свет се борат...

Царинската управа додели сертификати за дигитализацијата

Царинска управа им додели сертификати на царинските службеници, компаниите и на здруженијата што се заслужни за дигитализацијата на царинското работење, по повод одбележување на...

Превентивни летоци за коронавирусот до крајот на неделата

На неколку европски аеродроми термалните камери се во функција, а проверка на телесната температура има на аеродроми, железнички станици и автопатишта во голем број...

Високо признание за професорот Оливер Бачановиќ

Професор д-р Оливер Бачановиќ од Факултетот за безбедност - Скопје доби признание во вид на повелба на почесен член на Виктимолошкото друштво на Србија....