5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 22:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24838)

Италијанскиот алтернативен бенд „Њу кендис“ во Скопје

Алтернативниот италијански бенд „Њу кендис“ утревечер ќе одржи концерт во Скопје, во Младинскиот културен центар, со почеток во 21 часот, во организација на издавачката...

Промоција на документарното видео за доајенот Благоја Дескоски

Одбележувањето на 20-годишнината на архивот „БузАр 2000-2020“ („Архив Бужаровски“) на кое премиерно ќе биде прикажано документарното видео за доајенот на македонската народна музика, виолинистот,...

Техно – Контактните леќи може да бидат „екранот“ на иднината

Компанијата „Мојо вижн“, со седиште во Калифорнија, се специјализирала за развивање производ за т.н. невидливо пресметување. Тие го развиваат својот производ веќе неколку години...

Недостигот од пари се рефлектира и на интелигенцијата

Истражување спроведено на околу 25.000 луѓе низ светот покажало дека беспарицата не само што се одразува на образованието туку има и негативен ефект врз...

Легендарната група „Квин“ доби своја монета

Британската кралска ковачница издаде монета во чест на великанот Фреди Меркјури и на групата „Квин“. Всушност тоа е првата метална пара што излезе од...

По смртта на саканите плаќаат илјадници долари за нивните мозоци

Руската компанија за крионика „Криорус“ чува 70 мозоци во течен азот, во буриња високи неколку метри Пораснавме со научнофантастични филмови што сугерираа дека напредната технологија...

„Волшебен сон“ – втора збирка песни на Зоран Костески

Откако пред нецела година ја издаде првата збирка поезија „Мојата Белица“, Зоран Костески во електронска форма ја издаде втората збирка песни „Волшебен сон“, инспирирана...

„Сестрите Прозорови“ премиерно во Велешкиот театар

Станува збор за коавторски проект на Сашо Димоски и Васил Зафирчев, во кој улогите ги толкуваат Кети Борисовска, Маја Љутков, Славица Манаскова, Жарко Спасовски...

Ашкенази

По 70 години активно учество во создавањето на современата историја на музиката, на 17 јануари годинава, врвниот пијанист и диригент со светска слава, Владимир...

Тромбонистот Питер Мур од Велика Британија гостин на Филхармонијата

Тромбонистот Питер Мур на 12 години, во 2008 година, стана најмладиот победник на натпреварот за млади музички уметници на Би-би-си. На 18 години Мур...