26.8 C
Skopje
23.7.2021 - 20:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24837)

Коронавирусот се пренесува од човек на човек, треба ли да се...

Светските експерти стравуваат дека бројот на заразени е многу потценет и оти кинеските власти не реагирале доволно брзо за да го запрат ширењето на...

Советот на Центар ќе одлучува за пазарџиите

Градоначалникот на општината Центар, Саша Богдановиќ, и директорот на ЈП „Паркинзи на општината Центар“, Васко Кичевски, остварија средба со пазарџиите од зеленото пазарче. Претставници...

СКОПСКО – инфо

Без струја дел од Кисела Вода, Аеродром и од Карпош Без електрична енергија денеска, од 12 до 15 часот, ќе останат дел од корисниците од...

Исчистена дивата населба под Калето

Екипите на градот Скопје, во соработка со општествено одговорни компании, веќе два дена темелно ги отстрануваат остатоците од дивата населба под Скопското кале. Населбата...

Децата на строга диета додека трае тендерската процедура?!

Учениците во сите осум основни училишта во општината Аеродром, од вчера немаат ниту ужинка ниту топол оброк. Неизвесно е до кога ќе трае ваквиот...

Балканот станува шпионско елдорадо

Колку разузнавачките служби на земјите од Балканот се активни кон своите соседи? Какви се, пак, актуелните интереси на светските сили за овие простори во...

Пет столба на кои партиите ќе ја темелат кампањата

„Нова Македонија“ направи кратка анализа и ги праша најголемите партии кои ќе бидат нивните приоритети на кои ќе ја темелат и водат претстојната изборна...

Години на надеж и борба за Шумахер

Веста за несреќата на легендарниот возач со најмногу титули (7) во Формула 1, Михаел Шумахер, при крајот на 2013 година, стана главна вест во...

Рибера посакува одбрана на трофејот

Бранителот на трофејот, Шпанија, со отворен гард ќе ѝ се спротивстави на ракометната репрезентација на Хрватска. Селекторот Жорди Рибера уште не размислува за полуфиналето...

Веќе 20 години играме важна улога

Хрватска ја донесовме меѓу најдобрите четири во Европа, што е голем успех, а покажавме дека ниту еден успех претходно не е случаен. Можеби немаме...