26.8 C
Skopje
23.7.2021 - 22:08

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24837)

Мрежа на автопатишта во државите на Западен Балкан

Во земјите од балканскиот регион постојат значајни разлики во развиеноста на мрежата на автопатиштата. Хрватска има повеќе од 1.300 километри автопат, а Црна Гора...

Нивата е подобра инвестиција од купување злато

Хектар земјоделско земјиште во Србија е двапати поскапо од соседните земји и се движи од десет до 20 илјади евра, а се очекува цената...

„Козлодуј“ ќе се соочи со недостиг од квалификуван кадар

За неколку години нуклеарната централа „Козлодуј“ во Бугарија може да се соочи со сериозен проблем за обезбедување квалитетен кадар. До 2025 година пред пензионирање...

Бизнис – инфо

Граѓаните сѐ повеќе се задолжуваат Народна банка објави дека анализите на годишна основа утврдиле раст на кредитирањето на домаќинствата за 10,5 отсто, при малку поизразен...

Нашата енигма наречена БДП (бруто-домашен производ)

Гледајќи го бруто-домашниот производ (БДП), во согласност со паритетот на куповната моќ, Кина е најголемата економија во светот, со бруто-домашен производ поголем од 25.000...

Распустот заврши, почна сезоната на грипот

Четири лица со компликации од грип, од кои едно во тешка здравствена состојба и осум други со симптоми на вирусот, до вчера биле хоспитализирани...

Османи: Рокот за менување на Изборниот законик е трети февруари

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, вчера од седиштето на Државната изборна комисија (ДИК) упати порака до сите учесници на претстојните предвремени парламентарни избори...

Преспанска запршка и за македонската кујна

Покрај скудната понуда во претставувањето на брендираните национални специјалитети на македонскиот штанд на Саемот за храна во Берлин, во организација на македонското министерство за...

Mеридијани

Давос - Младата активистка Грета Тунберг порача дека ништо не е сторено во практиката за климата, дури и по неколкумесечната масовна мобилизација на младите...

На повидок начин за лекување на сите типови рак

Новооткриен дел од имуниот систем на луѓето би можел да биде искористен за лекување на сите видови рак. Во истражувањето, преку лабораториските тестови на...