15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 16:52

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24837)

Бизарно католичко тајно друштво

Римските католици во Баварија основале чудно тајно друштво. Наводно, редот бил основан во 1740 година и бил наречен „Редот на Мопс“. Членовите на редот...

Ги преживеа двете атомски бомби – почина на 93 години

Во историјата на војувањето се фрлени две атомски бомби, во текот на Втората светска војна, од страна на САД. Бомбите беа фрлени на 6...

Пронајден меч од бронзената доба, локацијата се чува како најголема тајна

Три илјади години стар меч, кој датира од бронзената доба, беше пронајден во Чешка, што се смета за големо откритие. Археолозите вршеле ископувања во...

Првпат пронајдени фосилни остатоци од пердуви на диносаурус

Пронајдените древни перја покажуваат како малите месојадни диносауруси ги преживувале долгите студени зими во арктичкиот круг пред 118 милиони години Десет добро зачувани фосилни пердуви...

„Тополиното“ на Баро се појави во серијата „Сенки над Балканот“

Моите олдтајмери се користени во повеќе филмови, меѓу кои се: „Џипси меџик“, „Ослободување на Скопје“ и „Трето полувреме“. Последен пат дел од некоја филмска...

Здрава храна – Мешунките најдобри за здравјето

Мешунките се јадат насекаде низ светот. Полни се со растителни влакна и со витамините од групата Б. Тие се одлична замена за месото и...

Четвртина Германци не знаат кој ја напишал „Ода на радоста“?

Иако повеќето Германци постари од 18 години слушнале за композиторот Лудвиг ван Бетовен, ретки се оние што успеале да отпеат неколку такта од некое...

Учењето странски јазик ја подобрува функцијата на мозокот

Експертите откриле дека изучувањето странски јазик има свои придобивки за здравјето на мозокот. Учењето втор јазик може да биде многу корисно хоби за нашето...

Бјорк и „Мајкрософт“ создаваат музика со вештачка интелигенција што се...

Бјорк соработуваше со „Мајкрософт“ за да создаде музика генерирана од вештачка интелигенција, заснована врз променливите временски модели и позицијата на сонцето. Именувана „Корсафн“, што...

Панорама

Сараево - Санитарните инспектори во Сараево минатата година изрекле 222 казни за родителите што одбиле да ги вакцинираат децата. Во 2018 година, во истиот...