24.8 C
Skopje
27.7.2021 - 11:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24836)

Расчистување на депонијата кај пелагониската база

Во општината Крива Паланка се расчистуваше депонијата што беше создадена кај пелагониската база. На расчистениот просторот од страна на надлежните служби во општината е...

Започна да работи лизгалиштето пред затворениот градски базен

Започна да работи монтажното лизгалиште пред затворениот градски базен. Лизгалиштето е доделено на користење од страна на Агенцијата за млади и спорт и ќе...

Во тек десетина градежни активности и проекти

И покрај тоа што е зимски период во кој вообичаено градежните работи запираат, општината Велес во моментов реализира десетина значајни градежни зафати во градот...

Готова техничката документација за реконструкција на улици

Општината Пехчево се најде на листата од 35 општини што добија готова проектна документација за реконструкција на улици и патишта. Во рамките на проектот...

Медикаментот доцни, преживејте до утре!?

Група пациенти вчера не ја примиле потребната терапија на Клиниката за онкологија, бидејќи, како што велат, им било кажано од клиниката дека ги нема...

На час по веронаука и верници и политичари

Инцидентите со насилничкото тегнење на крстот за време на празнувањето на Водици во Штип, но и давањето политички изјави на верски манифестации низ земјата,...

Коко Гоф: Мојата мисија е да бидам најдобра

Најмладата, 15-годишната Гоф, ја елиминира највозрасната, 39- годишната Венус Вилијамс, во првата рунда на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен Најмладата, 15-годишна Американка Коко Гоф, повторно ја...

Злато за Неделковски и за Божиноска на „Кроација опен“

Македонските претставници освоија вкупно осум медали во мошне силна конкуренција на 1.663 каратисти, од 268 клуба од 22 држави Александар Неделковски (17) од Металург во...

Маркус Флот – диригентот на „виенската ракометна филхармонија“

Атмосферата во салата е величествена. Особено во првата рунда, и навистина ми е жал што македонските навивачи мораа да ја напуштат Виена, бидејќи навиваа...

Проектот „Уметност за сите“ откри многу млади таленти

Националната галерија на Македонија, со поддршка на Амбасадата на Кралството Холандија од 2017 до крајот на 2019 година, го реализира најголемиот проект досега во својата...