38.8 C
Skopje
30.7.2021 - 15:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24836)

Зошто поцрвенуваат реките во државата

По ситуациите каква што се случи пред некој ден, кога поцрвенеа водите на скопската река Серава, упатените како уште позагрижувачки го оценуваат фактот што...

Што е постаро – правото на протест или правото на слободно...

Пред извесно време, Владата подготви предлог-закон со кој сакаше да го ограничи правото на протест преку зголемување на минималната бројка на граѓани што може...

Македонија четврта во регионот по бројот на затвореници

Според познавачите, ваквите податоци говорат дека во Македонија има пренатрупаност во казнено-поправните установи, но и проблематичен затворски и судски систем Македонија, Албанија и Србија имаат...

Почнува распитот за импичмент на Трамп

Американскиот Сенат денеска ќе почне со распитот на претседателот Доналд Трамп, поради неговото барање до властите во Украина да интервенираат во претседателската трка во...

Меридијани

Пекинг - Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид коронавирус може да се контролира. Начините за пренесување на новиот вирус...

ОН: Климатските бегалци не смеат да бидат вратени во матичните земји

Експертите оценуваат дека пресудата на Комитетот за човекови права на ОН претставува правна пресвртна точка и момент што ги отвора вратите за идни барања...

Нападите со дронови се нова нормала

Атентатите со беспилотни летала, како што беше убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани, сѐ повеќе се нормализираат со помош на тајноста на властите, владината...

МВР БИЛТЕН

Битола-Скопје 10:1 Десет возачи во Битола викендов управувале моторно возило под дејство на алкохол, а полициските службеници на СВР-Битола ги отстраниле од сообраќај. При редовната...

Запалил возило, па пукал кон полицајци

Вчера, два часа по полноќ, во Куманово, непознато лице подметнало пожар во полициско возило „шевролет спарк“, но откако било забележано испукало три куршуми кон...

Oпаѓа ли трендот на кражби во домовите

Изминатата 2019 година, во периодот од јануари заклучно со ноември, вработените од СВР-Скопје регистрирале 973 дела кражби и тешки кражби во куќи и станови....