19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 10:10

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24836)

Стивен Кинг шокира со својот коментар за „оскарите“

Познатиот писател Стивен Кинг предизвика лавина реакции кога на Твитер напиша дека за време на гласањето за „оскарите“, како член на Американската филмска академија,...

Родното Крушево ќе го одбележи роденденот на Тоше Проески

Родното Крушево се подготвува за одбележување на роденденот на Тоше Проески, нашата најголема музичка ѕвезда, со пригодна програма што ќе се одржи во спомен-куќата...

Емотивен концерт на Балашевиќ во Нови Сад на Богојавление

Познатиот балкански кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, во неделата, го одржа својот традиционален концерт на Богојавление во својот роден Нови Сад, во преполната сала „Спенс“. Тоа...

Домување – Мали трикови за уредување на домот

Ако не сте во можност целосно да го реновирате домот, овие мали трикови ќе ви помогнат да направите промена. Замената на само две столчиња...

Село се спасило од глад правејќи реплики на Ван Гог

Исклучителниот филм „Кинески Ван Гог“ се занимава со култот на поклонување на западните мајстори во Кина и животот на еден поранешен земјоделец што насликал...

Путин е најдолговечниот руски лидер по Сталин

Неодамнешните предложени уставни измени од страна на претседателот на Русија, Владимир Путин, некои ги сметаат за обид за продолжување на неговото 20-годишно владеење по...

Бизнис-инфо

Сѐ повеќе се бараат користени паметни телефони Секоја година во светот се зголемува побарувачката на користени паметни телефони, така што лани, во однос на 2018...

Третина од домаќинствата имаат проблем со навремено плаќање на режиските трошоци

Во просек, една третина од домаќинствата во регионот имаат проблем со навремено намирување на режиските трошоци во последните 12 месеци, покажува годишното истражување на...

Kонсултантската индустрија незапирливо се шири

Советодавните услуги, особено во тесно специјализираните области, стануваат сѐ побарани во развиените земји, додека низ регионот оваа дејност допрва ќе се развива Иако честопати ги...

ЕУ подготвува суспензии за Полска и за Унгарија, а што може...

Предупредувањата се дека доколку не се преземат соодветни акции од ЕУ во Полска и во Унгарија, Унијата може да се распадне однатре. Правосудството долго...