28.8 C
Skopje
1.8.2021 - 10:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24834)

Али би сакал да дели, ама го нема шпилот карти

ПО ИЗЈАВАТА ДЕКА МУ БИЛО ПОНУДЕНО, НО ОДБИЛ ПОДЕЛБА НА МАКЕДОНИЈА Ваквата изјава на лидерот на ДУИ предизвика загриженост, но и вчудовиденост кај јавноста од...

Токсична опасност во фискалните сметки

Повеќе истражувања на европски релевантни здравствени институции предупредуваат дека постои прикриена токсична опасност токму во хартијата на која се печатат фискалните сметки, поради што...

Формула Е – најчистата тркачка серија во мотоспортот

Автомобилите се напојуваат со батерија, гумите по трката може да се рециклираат, гледачите се поттикнати да користат јавен превоз... Со денешната трета трка во сезоната...

Јиха: Ракометот оди напред, не играат имињата

Потребно е најдоброто да се даде на терен. Норвешка и Шпанија се фаворите за европската титула, рече славниот чешки ракометар Филип Јиха, сега тренер...

Фактори што ќе влијаат врз односите меѓу ЕУ и Кина

Разнишаните трансатлантски односи со САД би можеле да ја натераат Европа да гради подобри врски со Кина Кина лани беше фокусирана на трговската војна со...

Може ли НАТО да стане НАТОМЕ?

Претседателот на САД, Доналд Трамп, сака трансатлантскиот сојуз да биде поактивен на Блискиот Исток. Американските сојузници во Европа засега не се премногу подготвени да...

Најголеми компании за нафта и гас во светот

Кинеската група „Синопек“ се најде на првото место на листата на водечките компании за нафта и гас во светот, со приходи од над 430...

Светот не е побезбеден

Едно ново истражување ја отфрла оптимистичката теза дека војните денес се поретки и помалку смртоносни Во 2011 година, психологот Стивен Пинкер го објави делото „Подобрите...

ЕУ бара законски начини за прислушување во 5Г-мрежите

Европската комисија, Европол и земјите на ЕУ бараат начини за зачувување на легалните можности за пресретнување на комуникациите во новите 5Г-мрежи, откри еврокомесарката за...