-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 6:25

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24834)

Невработеноста во еврозоната падна на 7,5 отсто

Најниска стапка на невработеност е регистрирана во еврозоната во ноември минатата година, а претходно најниска стапка била регистрирана во јули 2008 година Стапката на невработеност...

На Водно како на друга планета

Вистинска зимска идила владееше во текот на изминатава недела на врвот на Водно, додека Скопје се задушуваше во магла и во смог. Како што...

Осветените води носат бериќет

„Бог се јави. Навистина се јави“ е поздравот со кој верниците на 19 јануари секоја година го честитаат празникот Богојавление-Водици. Овој ден се прославува...

Се обновуваат тротоарите на Миле Пецанов

Гевгелија Почна уредувањето на тротоарите на улицата Миле Пецанов во Гевгелија, со што ќе биде извршена целосна реконструкција на оваа значајна сообраќајница што води до...

Ќе се уредува коритото на реката Сушица, во должина од 624...

Радовиш Веќе почна проектот „Заеднички мерки за спречување и намалување на последиците од катастрофи во општините Сандански и Радовиш“, финансиран од ЕУ, преку Интеррг -...

Награда за хуманизам за Академик Георги Старделов

Охрид Денеска во Куќата на Уранија, со почеток во 19 часот, ќе му биде врачена Светската награда за хуманизам на годинешниот добитник, академик Георги Старделов. Старделов...

Крушево се промовира со брошури, видеа и летоци

Во 2019 година општината Крушево спроведе повеќе активности од аспект на туристичка промоција: изработи промотивен материјал за промоција на Крушево, преку Проектот за локална...

Околу 110 прилепчани ќе скокаат по крстот во Прилеп

По повод празникот Богојавление - Водици, в недела, 19 јануари, во 11 часот, 110 момчиња и девојчиња од Прилеп ќе скокаат во осветените води...

Пехчево со готова документација за реконструкција на улици

Општината Пехчево се најде на листата од 35 општини што добија готова проектна документација за реконструкција на улици и патишта. Во рамките на Проектот...

Сто и педесет водичарски кумови ќе ги благословат жителите во Кичевско

Водичарските кумови од сите села во Кичевско ќе се соберат во црковниот храм „Свети Петар и Павле“ во Кичево, на утрена богослужба и т.н....