13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 7:02

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24834)

Панорама

Белград - Парламентарните и локалните избори во Србија ќе се одржат на 19 или на 26 април, изјави Александар Вучиќ. Со ова, српскиот претседател...

Мустафа пред дилемата за нови избори или алтернативна влада

Нови парламентарни избори на Косово станува сѐ поизвесно сценарио, откако претставниците на Самоопределување ја отфрлија „последната“ понуда од Демократскиот сојуз на Косово за формирање...

Повлекување на војниците без премиерот!

Словенечкиот премиер Марјан Шарец не бил соодветно повикан на состанокот на кој се одлучуваше за повлекување на словенечките војници во Ирак. Шарец во изјава...

Романски лекари под истрага за фаворизирање словенечки лекови

Од централата на „Крка“ не ги коментираат конкретните наводи од весникот „Либертатеа“ за склучување договори за соработка со романските лекари, со организирање патувања и исплата на...

Времето кога низ Старата чаршија шетале камили

Сѐ до поново време, до пред Втората светска војна, во Македонија можеле да се видат камили во карваните. Камилите претставувале егзотични животни и предизвикувале...

Бизнис-инфо

Двојно зголемен извозот на ракија од Србија Во последните пет години производството на ракија во Србија е зголемено за повеќе од 25 отсто, додека истовремено...

Царовска: Оперативниот план за вработување ја исполни целта

Имплементацијата на оперативниот план за вработување придонесе за намалување на невработеноста, која денес изнесува 17,1 проценти, истакна вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска во...

Целиот Балкан прекриен со смртоносен смог

Екстремно загаден воздух е регистриран во Сараево, Белград, Загреб, Скопје, но и во Софија и во Букурешт, а загадувањето најчесто е предизвикано од термоцентралите...

План има, но дали има волја за борба против корупцијата

Државната комисија за спречување на корупцијата ја утврди Националната стратегија за спречување корупција и судир на интереси за 2020-2024, која ги посочува најризичните фактори...

Кој е новиот руски премиер Михаил Мишустин?

Руските законодавци ja одобрија кандидатурата на Михаил Мишустин за нов премиер откако претседателот Владимир Путин предложи уставни реформи и почна реконструкција на неговиот потесен...