Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24831)

САД и отровниот алкохол

Во 30-тите години на 20 век, во САД во сила беше Законот за забрана на продажба на алкохол. Бидејќи луѓето продолжиле да консумираат алкохол...

Занимливости

Мики Маус не е нацртан од Волт Дизни Иако Волт Дизни ја имал првичната идеја за Мики Маус и го позајмил гласот за овој цртан...

Неколку интересни факти за тетоважите

Тетовирањето на човекот има фасцинантна и долга историја. Порано табу, а денес на нив се гледа како на уметност. Најстарата тетоважа позната на човештвото...

Авторот на Џејмс Бонд планирал сојузничка инвазија на Шпанија

Јан Флеминг, човекот што стои зад светски познатите романи за Џејмс Бонд, исто така бил дел од планот за сојузничка инвазија на Шпанија за...

Торбите „луј витон“ ќе си го бараат патот до машината за...

На што би потрошиле девет милиони евра, колку што државата предвиде за следните избори, кои ќе се одржат во април годинава, ги прашавме нашите...

Здрава храна – Зошто е добро црното чоколадо?

Црното чоколадо е богато со нутриенти што може позитивно да влијаат на вашето здравје. Направено е од семе од дрво од какао и е...

Ќе се вратиме на мултигенерациско живеење во заедница

Како што поминува времето, станбениот простор во градовите сѐ повеќе се стеснува. Се стреми кон индивидуализација и флексибилност. Кои се ефектите од сето ова...

Венчавка под активираниот вулкан на Филипините

Филипинска двојка не дозволи природна непогода да ѝ расипе венчавката и судбоносното „да“ одлучи да го изговори додека зад неа вулканот Таал исфрлаше чад...

Вучиќ ќе фингира повеќепартизам?

Со бојкотот на изборите од опозицијата и повисокиот цензус од пет отсто, во српскиот парламент би седеле само пратеници од две партии, односно од...

Бизнис-инфо

Вработените непушачи во британска компанија со дополнителни денови за одмор Вработените што не пушат цигари во една британска компанија се наградени со дополнителни четири дена...