Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24827)

Кои се причините за незадоволство кај пациентите

Во земјите-членки на Европската Унија, 3,6 отсто од луѓето на возраст од 16 и повеќе години изјавиле дека се незадоволни од лекарските прегледи или...

Вандалското лице на двојазичноста

Екипа на „Нова Македонија“, во текот на празниците, направи обиколка на западниот дел од земјата и лично се увери дека голем дел од сообраќајните...

Венјун поведе во мечот за светската шаховска круна

По три последователни борбени ремија, актуелната светска шампионка во шах, Кинезинката Ју Венјун (2.584 рејтинг-поени, рангирана втора во светот), водејќи ги белите фигури, ја...

Металург ќе одигра четири силни тест-меча во Франција

Победникот на Купот на Македонија во Клермон Феран прво ќе игра со француските прволигаши Ним и Кретеј, а потоа ќе настапи на турнир во...

Вечерва против високата Украина за прва победа на ЕП 2020

Репрезентацијата на Украина, која ги загуби трите тест-меча пред ова ЕП, има просечна височина од 194,2 см, во тимот има петмина двометраши, а хендикеп...

Трипати размисли, потоа кажи

Мисијата на ОБСЕ во писмено предупредување, меѓу другото, ги повикува и членовите и поддржувачите на сите политички партии да се воздржат од изразување и...

Само Бранко се врати

Треба да се верува дека на Заев му е сосема јасно дека не е иста силата кога си претседател на влада, а потоа си...

Омразата како средство за политичка самодеградација

Да потсетам на зборовите на Ленин, дека омразата е „основа на секое социјалистичко и комунистичко движење“ и „децата треба да бидат научени да мразат,...